Prezydent Andrzej Duda powoła w środę o godz. 14 siedmiu nowych członków Państwowej Komisji Wyborczej. W komisji zasiądą: Mirosław Suski, Arkadiusz Pikulik, Konrad Składowski, Ryszard Balicki, Maciej Kliś, Paweł Gieras i Ryszard Kalisz.

Zaproszenie z Kancelarii Prezydenta na uroczystość powołania w skład PKW opublikował na Twitterze marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, w skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodzą: jeden sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, jeden sędzia Trybunału Konstytucyjnego oraz siedem osób wskazanych przez Sejm.

Kadencja sędziów NSA i TK w PKW trwa 9 lat. Z kolei mandat członków wybranych przez Sejm wygasa z mocy prawa po upływie 150 dni od dnia wyborów do Sejmu. Oznacza to, że kadencja członków PKW wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji upłynie 13 marca.

Sejm nowej kadencji zdecydował 21 grudnia ub.r., że w Komisji zasiądą: Mirosław Suski, Arkadiusz Pikulik, Konrad Składowski, Ryszard Balicki, Maciej Kliś, Paweł Gieras i Ryszard Kalisz. Dwóch kandydatów na członków PKW wyznaczył klub PiS, dwóch - Koalicja Obywatelska, po jednym zgłosiły kluby PSL-TD, Polska 2050-TD i Lewica.

W PKW zasiadają także: sędzia NSA Sylwester Marciniak (przewodniczący PKW) oraz sędzia TK Wojciech Sych (wiceprzewodniczący PKW).(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ godl/