Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz zapowiedziała we wtorek, że ustawa o bonie senioralnym jest przygotowana i zgodnie z zapowiedziami będzie pokazana na sto dni rządu.

Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, zapytana w TVP Info o bon senioralny, podkreśliła, że Polska to kraj, w którym ludzi starszych będzie przybywać. W związku z tym trzeba przygotowywać programy wspierające seniorów.

"Projektując różne programy dla seniorów, projektuję je razem chociażby z przedstawicielami pracodawców. Mamy naprawdę wielki obszar do zagospodarowania, jeśli chodzi o zbudowanie systemu usług, czy to usług wsparcia, usług opiekuńczych, czy nawet usług w turystyce" – zaznaczyła Okła-Drewnowicz.

Bon senioralny na 100 dni

Zapytana, kiedy program wejdzie w życie, zapewniła, że ustawa o bonie senioralnym jest już przygotowana i jest do niej przygotowany program. "Tak jak zapowiedzieliśmy, na 100 dni rządu będzie (...) gotowy" – zapewniła minister.

Wyjaśniła, że bon senioralny, będzie przeznaczony na dofinasowanie usług dla seniorów. Dodała, że nie ma systemowego rozwiązania, a państwo nie wprowadziło żadnej tego typu alternatywny, która byłaby finansowana na otwartym rynku.

"Rodziny muszą sobie radzić jak mogą, dlatego kwitnie dzisiaj szara strefa. (...) Kiedy my wypuścimy ten bon opiekuńczy na rynek, to wtedy jest szansa, że ci ludzie z tej szarej strefy będą mogli legalnie pracować" – stwierdziła.

Zwróciła uwagę, że jedni seniorzy wymagają większej liczby godzin opiekuńczych, a inni mniejszej, a decydował o tym będzie pracownik socjalny, czy koordynator opiekunek. Zaznaczyła, że program będzie miał kilka modułów. Pierwszy z nich zakłada przygotowanie kadry. Powiedziała, że ustawa da samorządom możliwość zlecania organizacji usług dla seniorów. (PAP)

Autorka: Aleksandra Kuźniar

akuz/ joz/