Donald Tusk podczas konferencji prasowej przekazał, że dla zapewnienia 100 proc. gwarancji, że pomoc wojskowa będzie docierała bez żadnych opóźnień na stronę ukraińską, będzie wprowadzał na listę infrastruktury krytycznej przejście graniczne z Ukrainą. - To kwestia najbliższych godzin - wskazał premier.

Tusk podczas spotkania z dziennikarzami odniósł się do protestów rolników. Jednak przede wszystkim skupił się na blokowaniu przez nich ważnych szlaków dla pomocy Ukrainy.

- Dla zapewnienia 100 proc. gwarancji, że pomoc wojskowa - sprzęt, amunicja, pomoc humanitarna, medyczna, będą docierały bez żadnych opóźnień na stronę ukraińską, będziemy wprowadzali na listę infrastruktury krytycznej przejścia graniczne z Ukrainą i wskazane odcinki dróg i torów kolejowych. To jest kwestia najbliższych godzin - przekazał premier.

Premier zaapelował o zrozumienie wtedy, "kiedy będziemy wprowadzali decyzje wynikające z wpisania przejść granicznych i niektórych odcinków drogowych na listę infrastruktury krytycznej".

Protesty rolników

- Chciałbym, żebyśmy w debacie wewnętrznej, jak i międzynarodowej umieli rozdzielić te dwie kwestie. Pierwszą jest bezdyskusyjna pomoc dla Ukrainy w jej wysiłku zbrojnym. I druga sprawa to jest jak ochronić polskich rolników i polski rynek przed negatywnymi skutkami liberalizacji handlu, czyli otwarcia granicy na bezcłowy obrót produktami rolnymi - nie tylko, ale to nas najbardziej boli - powiedział Donald Tusk.

Premier przekazał, że "nie ustaje w wysiłkach, aby zabezpieczyć interesy polskich rolników".

- Nie ustaję w wysiłkach, aby zabezpieczyć interesy polskich rolników. Rozmawiamy o tym nieustannie i ze stroną ukraińską, i w KE. Pomoc dla Ukrainy ma także ten wymiar handlowy, finansowy. Ale Polska jest najbardziej poszkodowana w związku z tym i polscy producenci rolni - wskazał.

Jednak uzupełnił, że nie możemy pozwolić na to, aby przy granicy polsko-ukraińskiej - korzystając z protestów rolników - aktywni byli ci, którzy jawnie i bezwstydnie wspierają Putina, służą propagandzie rosyjskiej i kompromitują państwo polskie, kompromitują nas, Polaków, i kompromitują także protestujących.

Infrastruktura krytyczna

Infrastruktura krytyczna to, według informacji podanej na stronie RCB, systemy oraz wchodzące w ich skład powiązane ze sobą funkcjonalnie obiekty, w tym obiekty budowlane, urządzenia, instalacje, usługi kluczowe dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli oraz służące zapewnieniu sprawnego funkcjonowania administracji publicznej, a także instytucji i przedsiębiorców.

Czytamy dalej, że ochrona infrastruktury krytycznej to wszelkie działania zmierzające do zapewnienia funkcjonalności, ciągłości działań i integralności infrastruktury krytycznej w celu zapobiegania zagrożeniom, ryzykom lub słabym punktom oraz ograniczenia i neutralizacji ich skutków oraz szybkiego odtworzenia tej infrastruktury na wypadek awarii, ataków oraz innych zdarzeń zakłócających jej prawidłowe funkcjonowanie.