Musimy przygotować nową ustawę o obronie cywilnej - powiedział w czwartek w TVN24 wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Wyjaśnił, że chodzi o przygotowanie schronów, odpowiedniego zarządzania kryzysowego, ochotników i umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

Kosiniak Kamysz o przygotowaniu Polski na wojnę

Pytany o to, czy jako szef MON myśli o swoim zadaniu w resorcie jako o przygotowywaniu Polski na wojnę, Kosiniak Kamysz odpowiedział: "Myślę o tym codziennie. Musimy być gotowi na każdy scenariusz".

Zaznaczył, że gdyby nie wojna na Ukrainie, z pewnością byłoby trudno nawet wyobrazić sobie taką sytuację. "Do dnia wybuchu wojny, większość światowych, europejskich, a nawet Ukraińskich polityków nie wierzyła w to, że następnego dnia nastąpi inwazja" – powiedział. Dodał, że z tego trzeba wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Dlatego, jak mówił, najważniejsze są trzy rzeczy: wspólnota narodowa, siła w sojuszach i świetnie funkcjonująca, nowoczesna armia.

Szef MON o nowej ustawie

Szef MON podkreślił również konieczność przygotowania odpowiedniej obrony cywilnej. "Będzie to wielkie wyzwanie dla ministra Kierwińskiego i całego MSWiA we współpracy z MON. Musimy przygotować nową ustawę o obronie cywilnej" – zapowiedział.

Wyjaśnił, że chodzi o przygotowanie schronów, odpowiedniego zarządzania kryzysowego, ochotników i umiejętności udzielania pierwszej pomocy.