W Wigilię, 24 grudnia, w dzień zachmurzenie będzie przeważnie duże, jedynie na wschodzie kraju początkowo większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Na zachodzie i południowym zachodzie mogą wystąpić opady deszczu, rano możliwe lokalnie opady marznącego deszczu powodującego gołoledź.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Europą nadal dominować będą obszary obniżonego ciśnienia z głównymi ośrodkami nad Północnym Atlantykiem oraz w rejonie krajów bałtyckich, jedynie Półwysep Iberyjski i Pireneje pozostaną pod wpływem klina wyżu z centrum nad Azorami. Nad Polskę od rana będzie nasuwać się kolejna zatoka niżu znad Morza Norweskiego oraz ciepły front atmosferyczny. Z zachodu będzie napływało powietrze polarne morskie, w dzień ciepłe. Wystąpią wahania ciśnienia.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 990 hPa, do południa będzie rosło, później zacznie spadać.

Pogoda w Wigilię - najnowsza prognoza

W niedzielę w dzień zachmurzenie będzie przeważnie duże, jedynie na wschodzie kraju początkowo większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Na zachodzie i południowym zachodzie mogą wystąpić opady deszczu, rano możliwe lokalnie opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. Na pozostałym obszarze opady śniegu przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Miejscami opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. Na zachodzie i południowym zachodzie suma opadów może wynieść do 10 mm, w Sudetach do 15 mm. W Karpatach przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm. Temperatura maksymalna wyniesie od -1 st. C na północnym wschodzie, około 5 st. C w centrum, do 10st. C na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, po południu w zachodniej połowie kraju okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, nad morzem pod koniec dnia w porywach do 70 km/h, zachodni i południowo-zachodni. Wysoko w Karpatach wiatr w porywach może osiągnąć do 110 km/h, w Sudetach do 140 km/h, powodując zamiecie i zawieje śnieżne.

W nocy z niedzieli na poniedziałek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Mogą wystąpić opady deszczu, na wschodzie początkowo deszczu ze śniegiem i śniegu, a lokalnie opady marznące powodujące gołoledź. Na zachodzie i południu suma opadów może wynieść od 10 mm do 15 mm. Temperatura minimalna wyniesie od -1 st. C na północnym wschodzie, około 5 st. C w centrum do 8 st. C na zachodzie, w dolinach karpackich około -2 st. C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, nad morzem także silny, od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 80 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w Karpatach wiatr w porywach do 110 km/h, w Sudetach do 160 km/h.

Pogoda na święta Bożego Narodzenia - najnowsza prognoza

W poniedziałek w dzień zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami mogą wystąpić opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 5 st. C na północnym wschodzie, około 9 st. C w centrum, do 11 st. C na południowym zachodzie, w dolinach karpackich około 4 st. C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 75 km/h, nad morzem dość silny i silny, od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 85 km/h, zachodni. Wysoko w Karpatach porywy mogą osiągnąć do 110 km/h, w Sudetach do 160 km/h.

W dzień w niedzielę w Warszawie zachmurzenie będzie całkowite, jedynie początkowo możliwe przejaśnienia. Po południu mogą wystąpić opady śniegu i deszczu ze śniegiem przechodzące w deszcz. Temperatura maksymalna wyniesie 2 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni skręcający na południowy.

W nocy z niedzieli na poniedziałek w Warszawie zachmurzenie będzie duże i całkowite oraz mogą wystąpić opady deszczu. Temperatura minimalna wyniesie 2 st. C, wystąpi wieczorem, a następnie będzie wzrastać. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, południowy skręcający na zachodni.

W dzień w poniedziałek w Warszawie zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami oraz okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie 8 st. C. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 70 km/h, zachodni. (PAP)