Przemysław Czarnek, Waldemar Buda, Paweł Jabłoński, Mariusz Krystian z PiS; Magdalena Filiks, Dariusz Joński i Jacek Karnowski z KO; Bartosz Romowicz z Polski 2050; Agnieszka Kłopotek z PSL; Anita Kucharska-Dziedzic z Lewicy i Witold Tumanowicz z Konfederacji - to wg informacji PAP kandydaci do komisji śledczej ws. tzw. wyborów kopertowych.

W czwartek Sejm powołał komisję śledczą do zbadania tzw. wyborów kopertowych z 2020 roku. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że 12 grudnia możliwe obsadzenie jest składu komisji. Za uchwałą ws. powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, wyborów Prezydenta RP w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego głosowało w czwartek 446 posłów - wszyscy obecni na sali, reprezentujący wszystkie kluby i koła w Sejmie.

Jak informował wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak, Prezydium Sejmu przyjęło jednomyślnie parytet podziału miejsc w komisji śledczej ws. wyborów kopertowych "w sposób uwzględniający proporcjonalność i zarazem dający wszystkim klubom możliwość zasiadania w komisji: 4-3-1-1-1-1".

W piątek rzecznik PiS Rafał Bochenek informował, że kandydatami PiS do komisji śledczej ws. wyborów korespondencyjnych będą: Przemysław Czarnek, Waldemar Buda, Michał Wójcik, Mariusz Krystian. Z informacji PAP wynika, że PiS zdecydowało się dokonać zamian i - zamiast posła Michała Wójcika - ostatecznie zgłosiło posła Pawła Jabłońskiego.

Również z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że kandydatami Koalicji Obywatelskiej są posłowie: Magdalena Filiks, Dariusz Joński oraz Jacek Karnowski.

Polska 2050-TD desygnowała do prac w komisji posła: Bartosza Romowicza; PSL-TD zgłosiła posłankę Agnieszkę Kłopotek, a Lewica posłankę Anitę Kucharską-Dziedzic - wynika ponadto z informacji PAP. Konfederacja z kolei zgłosiła posła Witolda Tumanowicza.

Zadaniem komisji będzie przede wszystkim, jak czytamy w uchwale: "zbadanie i ocena legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego przez organy administracji rządowej, w szczególności działań podjętych przez członków Rady Ministrów, w tym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina, i podległych im funkcjonariuszy publicznych".

W uchwale wskazano m.in. na konieczność zbadania procesów legislacyjnych podjętych przez rządzących w związku z tzw. wyborami kopertowymi, podejmowane i wydawane przez nich decyzje administracyjne, a także ustalenie, czy działania rządzących doprowadziły do "niekorzystnego rozporządzenia środkami publicznymi lub innymi, lub niekorzystnego gospodarowania mieniem Skarbu Państwa lub mieniem innych osób prawnych".

Kandydaci na członków komisji śledczej zgłaszani są Marszałkowi Sejmu przez przewodniczących klubów i kół wchodzących w skład Konwentu Seniorów. Komisja ma liczyć 11 osób. Zgodnie z ustawą o sejmowej komisji śledczej, skład komisji powinien odzwierciedlać reprezentację w Sejmie klubów i kół poselskich mających swoich przedstawicieli w Konwencie Seniorów, odpowiednio do jej liczebności. (PAP)

Autor: Daria Kania

dk/ sdd/