Zbigniew Hoffmann, przewodniczący zarządu wojewódzkiego PiS w Wielkopolsce, w kwestii wyborów prezydenta Poznania jest zwolennikiem szukania kandydata wykraczającego poza jego środowisko polityczne.

PiS o nadchodzących wyborach prezydenckich w Poznaniu

Polityk PiS zastrzegł, że na razie nie zapadła decyzja co do tego, czy kandydatem na prezydenta Poznania w przyszłorocznych wyborach samorządowych będzie osoba z jego ugrupowania, ktoś spoza partii, czy też ugrupowanie poprze kandydata, który będzie miał szanse w walce z urzędującym prezydentem stolicy Wielkopolski, Jackiem Jaśkowiakiem.

Hoffmann mówi:

W Poznaniu, tak jak i w całym regionie, będziemy chcieli powalczyć o jak najlepszy wynik wyborczy. Jest jeszcze za wcześnie, żeby w sposób kategoryczny stwierdzić, kto będzie kandydatem naszej formacji w walce o prezydencki fotel. Wygranie prezydentury w Poznaniu będzie bardzo trudne. Nie znaczy to jednak, że mamy kapitulować i rezygnować z walki, rezygnować z pracy.

Jak przyznał, nie toczą się jeszcze żadne oficjalne rozmowy z potencjalnymi kandydatami. „Będę oczekiwał od kolegów posłów z Poznania bardzo intensywnej pracy w tej materii, także przedstawiania propozycji, które dotyczą tej prestiżowej funkcji, czyli prezydenta miasta Poznania" - podkreślił.

Hoffmann chce prezydenta Poznania dla "szerszej grupy wyborców"

Hoffmann pytany, jakie argumenty przedstawiają zwolennicy wystawienia w tych wyborach reprezentanta partii wyjaśnił, że wskazywane są chociażby kwestie związane z lojalnością kandydata spoza ugrupowania. „Musimy wybrać opcję najlepszą. W tej chwili nie wykluczałbym żadnej możliwości. Będziemy się kierowali przede wszystkim interesem mieszkańców Poznania” – powiedział polityk PiS.

Dziś nie rozstrzygnę, czy to będzie kandydat Prawa i Sprawiedliwości, czy szerzej - tutaj ścierają się różne koncepcje. Osobiście byłbym zwolennikiem poszerzenia naszej bazy, szukania kandydata, który będzie wykraczał poza nasze środowisko polityczne w Poznaniu, który będzie pracował na szerszej grupie wyborców – powiedział Hoffmann.

Kto zostanie prezydentem Poznania?

Obecny prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak nie ogłosił jeszcze woli startu w nadchodzących wyborach samorządowych. Polityk PO nie wyklucza walki o reelekcję. Jaśkowiak wygrał wybory w 2014 i 2018 roku; ubiegając się o reelekcję z ramienia Koalicji Obywatelskiej zwyciężył w pierwszej turze, zdobywając 55,9 proc. poparcia. Kandydat PiS nigdy nie wygrał wyborów w stolicy Wielkopolski. W maju poznański poseł PiS Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział PAP, że jest gotów wystartować w wyborach prezydenckich w Poznaniu.