Obecny przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda jest jedynym kandydatem na szefa związku. Decyzję w sprawie jego wyboru na kolejną kadencję związkowcy podejmą w czwartek po południu podczas XXXI Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w Spale.

Listę kandydatów na szefa związku zamknięto ok. godz. 17.30. Podobnie jak przed pięcioma i dziewięcioma laty ubiegający się o reelekcję przewodniczący nie ma konkurenta. Stoi na czele Solidarności od 13 lat.

W Spale obraduje w czwartek krajowy zjazd Solidarności, który m.in. wybierze nowego przewodniczącego na pięcioletnią kadencję, nowe władze wykonawcze i kontrolne oraz nakreśli kierunki działań związku na najbliższe lata. "Nasze główne cele są znane, są to emerytury stażowe oraz kwestia zwiększenia dialogu dwustronnego z pracodawcami, tak aby jak najwięcej kwestii pracowniczych dogadywać bezpośrednio" – zapowiedział rzecznik NSZZ "S" Marek Lewandowski.

Uprawnionych do głosowania jest 248 delegatów.

Krajowy Zjazd Delegatów Solidarności to najwyższa władza związku skupiającego ponad 500 tys. członków. Zjazd nie tylko wybiera i rozlicza z wykonania zadań przewodniczącego oraz komisję krajową, ale też przyjmuje najważniejszy dokument – uchwałę programową.

Dwudniowym zjazd w Spale odbywającym się pod hasłem "Ty nas obudziłeś, my Cię obronimy", nawiązującym do obrony dobrego imienia Jana Pawła II. Przed południem wzięli w nim udział m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.(PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ par/