Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił do tej pory ponad 1,3 mld zł na wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start"; wypłaty objęły dotąd ok. 4,4 mln dzieci - poinformowała PAP w środę prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Termin składania wniosków upływa 30 listopada.

"Obsługa programu jest realizowana na bieżąco i przebiega bardzo sprawnie. Od początku lipca wpłynęło 3,2 mln wniosków o wyprawkę szkolną, co objęło 4,6 mln dzieci" – podkreśliła prof. Gertruda Uścińska.

Jak dodała, do tej pory Zakład wypłacił łącznie ponad 1,3 mld zł dla około 4,4 mln dzieci. "Na bieżąco przygotowywane są kolejne wypłaty" - zaznaczyła szefowa ZUS.

Pieniądze z programu "Dobry start" przysługują wszystkim uczniom w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością do 24 lat.

Wsparcie jest niezależne od wysokości dochodów rodziców. 300 plus nie obejmuje jednak dzieci uczęszczających do żłobków, przedszkoli i zerówek, a także studentów, nawet jeśli mieszczą się w uprawniającym do świadczenia przedziale wiekowym.

Aby otrzymać środki z programu rodzice lub opiekunowie dziecka muszą złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Mogą to zrobić na kilka sposobów, lecz przekazanie dokumentów musi odbyć się wyłącznie elektronicznie poprzez aplikację mobilną mZUS, Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia i bankowość elektroniczną.

Osoby, które złożyły wniosek do końca sierpnia, otrzymali przelew 300 zł we wrześniu. Jeżeli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach, czyli we wrześniu, październiku lub w listopadzie, to wypłata nastąpi w terminie dwóch miesięcy.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/