NASK ostrzega przed oszustami, którzy próbują przejąć firmowe konta reklamowe na portalu Facebook.

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) poinformowała w środę o kampanii, w której oszuści próbują przejąć firmowe konta reklamowe na portalu Facebook.

"To nowa odmiana znanej już kampanii phishingowej. Tym razem oszuści swoje działania kierują w stronę osób prowadzących w serwisie Facebook kampanie reklamowe. Rozsyłane wiadomości zawierają informacje o naruszeniu standardów społeczności. Pojawia się w nich również informacja o konieczności podjęcia działań w przeciągu 24 godzin pod groźbą blokady konta" - podała NASK.

Wyjaśniła, że kliknięcie w link zawarty w treści wiadomości przenosi potencjalną ofiarę na stronę phishingową zrobioną na wzorzec panelu logowania do portalu. "Na uwagę zasługuje fakt, że oprócz loginu i hasła, oszuści wyłudzają także drugi składnik uwierzytelniający potrzebny do logowania" - zauważyła NASK.

Podkreśliła też, że przejęte konta mogą być następnie wykorzystywane przez przestępców do szantażu lub dokonywania dalszych oszustw na portalu społecznościowym. (PAP)

Autorka: Aleksandra Kuźniar

akuz/ apiech/