W piątek, 22 września obchodzony jest Dzień bez Samochodu. Tego dnia można bezpłatnie podróżować autobusami, tramwajami, metrem, pociągami SKM, WKD i Kolei Mazowieckich - przekazał stołeczny ratusz.

W piątek, 22 września, od godz. 00.00 do godz. 23.59 – wsiadając do warszawskiego autobusu, tramwaju, metra lub pociągu Szybkiej Kolei Miejskiej – nie trzeba kasować biletu. Kasowniki będą wyłączone, automaty biletowe w pojazdach nie będą sprzedawały biletów papierowych (kupowanie biletów długookresowych kodowanych na kartach miejskich będzie możliwe), otwarte zostaną bramki metra.

"Już dziś niemal 60 proc. mieszkańców Warszawy wykorzystuje transport zbiorowy w codziennych podróżach i – co nas bardzo cieszy – aż 94 proc. ocenia dobrze funkcjonowanie komunikacji miejskiej w stolicy" – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Podkreślił, że podróżując komunikacją miejską oszczędzamy też pieniądze – bilety w Warszawie należą z najtańszych w Polsce – oraz czas, ponieważ nie stoimy w korkach.

"Dlatego sam chętnie korzystam z transportu publicznego i gorąco zachęcam do tego wszystkich mieszkańców stolicy – na co dzień, nie tylko w Dniu bez Samochodu" – dodał prezydent Warszawy.

Ratusz poinformował, że w badaniu jakości komunikacji miejskiej przeprowadzonym przez firmę konsultingową Oliver Wyman i Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley w grudniu 2022 roku Warszawa znalazła się na 19. miejscu na świecie.

Miasto zachęca też do przesiadki z samochodu do komunikacji miejskiej. Tego dnia ze wszystkich stołecznych parkingów "Parkuj i jedź" będzie można korzystać bezpłatnie.

Specjalną ofertę przygotowały także Koleje Mazowieckie i Warszawska Kolej Dojazdowa.

"W tym dniu podróżni będą mogli nieodpłatnie podróżować pociągami KM, autobusami KM na odcinku Modlin – Lotnisko Modlin oraz autobusami zastępczej komunikacji autobusowej (ZKA), organizowanej przez spółkę" - poinformowały Koleje Mazowieckie.

Bez biletu będzie można pojechać pociągami oraz autobusami zastępczymi Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

Dzień bez Samochodu to międzynarodowa kampania, której celem jest promocja proekologicznych rozwiązań i zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w miastach.

Święto kończy Europejski Tydzień Mobilności, który przypada w dniach 16-22 września. To cykliczne przedsięwzięcie Komisji Europejskiej poświęcone zrównoważonej mobilności miejskiej.

W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2004 roku. (PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ jann/