Były premier Słowacji Igor Matovič oraz były wicepremier, były szef MSW Robert Kaliniak pobili się w środę w Bratysławie. Podczas starcia, które miało związek z kampanią wyborczą, doszło do przepychanek, uderzeń pięścią i kopnięć. Padały również wulgarne obelgi.

Matovič, który jest szefem partii Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLANO), przyjechał samochodem z hasłem skierowanym do wyborców: „nie oddamy was mafii” na konferencję prasową lidera partii Kierunek-Słowacka Socjaldemokracja (Smer-SSD), byłego trzykrotnego premiera Roberta Ficy. Przez megafon krytykował politycznych konkurentów w przedterminowych wyborach parlamentarnych, które odbędą się 30 września br.

Jeden z liderów Smer, były wicepremier i były szef MSW Robert Kaliniak, chciał wyrwać mikrofon Matoviciowi, który m.in. nazwał jego ugrupowanie „mafią” i przekonywał, że polityka Smer doprowadziła do napływu nielegalnych migrantów. Podczas szamotaniny lider OLANO próbował kopniakiem uniemożliwić zabranie mu mikrofonu. Inny polityk Smer, który później został zatrzymany przez policję, wymierzył mu ciosy pięścią.

Między Matoviciem a posłami Smer dochodziło w przeszłości do podobnych incydentów w gmachu parlamentu. Dla OLANO Smer jest głównym przeciwnikiem politycznym. Krytykując partię Ficy i zarzucając jej korupcję i mafijne układy, ruch Matovicia wygrał w 2020 roku wybory parlamentarne, a jego przewodniczący został premierem.

Według obecnych sondaży ugrupowanie Matovicia nie ma pewności, że po wyborach pozostanie w parlamencie. Smer jest liderem przedwyborczych rankingów.

Piotr Górecki (PAP)

ptg/ mms/