Kwestie dotyczące zmian systemu energetycznego, klimatu oraz współpracy w zakresie energetyki jądrowej były wśród tematów czwartkowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i pełnomocnika prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. klimatu Johna Kerry’ego – przekazał w Bukareszcie prezydencki minister Marcin Przydacz.

Andrzej Duda i John Kerry spotkali się w czwartek w Bukareszcie na marginesie Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza, odbywającego się bezpośrednio po szczycie państw Inicjatywy.

"Zakończyło się w Bukareszcie spotkanie pana prezydenta Andrzeja Dudy ze specjalnym wysłannikiem prezydenta Joe Bidena na szczyt Trójmorza. Było to dwustronne spotkanie podkreślające wagę relacji polsko-amerykańskich. John Kerry to przecież ważna postać w establishmencie w Waszyngtonie, to były szef dyplomacji amerykańskiej, dziś zajmujący się kwestiami energetycznymi i klimatycznymi, i tego dotyczyła ta rozmowa" – przekazał Przydacz.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej dodał, że rozmawiano o zmianie systemu energetycznego w formule sprawiedliwej, tak aby państwa, które jak Polska po czasie komunizmu odziedziczyły niechciany spadek w postaci bardzo wysoko emisyjnej energii, miały możliwość przeprowadzenia tych zmian na zasadzie sprawiedliwej tak, aby „ludzie nie ucierpieli, a jednocześnie by bezpieczeństwo energetyczne Polski było zagwarantowane".

Jak zaznaczył, Stany Zjednoczone dostrzegają rolę Polski w tym zakresie, jeśli chodzi o transformację energetyczną w ostatnim czasie. Według Przydacza, rozmowa dotyczyła także współpracy w zakresie energetyki nuklearnej. "Wiemy, że są tutaj zaawansowane rozmowy ze stroną amerykańską. To czego jesteśmy dziś świadkiem, to zacieśnianie tych relacji, budowanie także pozytywnej atmosfery do tej współpracy biznesowej, ale wiadomo, że energia to także kwestia bezpieczeństwa" - mówił minister.

Wcześniej w czwartek, jak przekazał Przydacz, prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem, premierem Rumunii Marcelem Ciolau oraz prezydent Mołdawii Maią Sandu; głównym tematem rozmów było bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO. (PAP)

Autorka: Wiktoria Nicałek (PAP)

wni/ adj/