Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński otworzy listę PiS w Kielcach, premier Mateusz Morawiecki w Katowicach, minister kultury Piotr Gliński w Warszawie, szef MAP Jacek Sasin w Białymstoku, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w Rzeszowie, a lider Kukiz'15 Paweł Kukiz w Opolu - ogłoszono na konferencji prasowej.

W czwartek w warszawskiej siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej prezes Jarosław Kaczyński przedstawił "jedynki" na listach PiS do Sejmu.

Największą sensacją na listach jest start prezesa PiS z Kielc. Dotychczas polityk otwierał listę partii w Warszawie.

W swoich regionach startować będą marszałek Sejmu Elżbieta Witek (Legnica), premier Mateusz Morawiecki (Katowice), szef MON Mariusz Błaszczak (podwarszawski obwarzanek) czy minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (Lublin).

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński otworzy listę w Warszawie (wcześniej startował w Łodzi), szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin w Białymstoku (wcześniej był to Chełm), szef MSWiA Mariusz Kamiński w Chełmie, a szef klubu PiS Ryszard Terlecki w Nowym Sączu (dotychczas był to Kraków).

"Jedynkami" będą też koalicjanci PiS. Lider Suwerennej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wystartuje z Rzeszowa, przewodniczący Kukiz'15 Paweł Kukiz otworzy listę w Opolu, a jeden z liderów Republikanów, minister sportu Kamil Bortniczuk w Płocku.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października; Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ itm/