Koalicja Polska będzie przeciw podniesieniu 500 plus, jeśli nie przejdzie nasza poprawka, że waloryzacja przysługuje tylko pracującym - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że klub będzie też przeciwko referendum ws. relokacji.

W piątek w Sejmie odbyło się wspólne posiedzenie klubu Koalicji Polskiej oraz koła parlamentarnego Polska 2050. PSL i Polska 2050 tworzą razem blok wyborczy Trzecia Droga.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział podczas otwartej dla mediów części obrad, że jeśli nie przejdzie poprawka KP-PSL, że zwiększenie 500 plus o 300 zł przysługuje tylko pracującym, klub Koalicji Polskiej będzie przeciw waloryzacji.

Dodał, że KP-PSL będzie też przeciwko referendum w sprawie relokacji uchodźców, bo Polacy nie popierają takiej relokacji i nie trzeba o to pytać. "To referendum ma tylko dzielić" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Podkreślał także, że ważnym elementem programu Trzeciej Drogi jest odbudowanie zaufania obywatela do państwa, a także docenienie przedsiębiorców, ludzi ciężkiej pracy, budujących polską gospodarkę. "Koniec z łamaniem nóg polskim przedsiębiorcom" - podkreślał.

Przypomniał, że wśród postulatów ugrupowania jest ten dotyczący PIT rodzinnego, zakładający, że do rozliczenia podatkowego włączać się będzie dzieci. Dzięki temu, mówił, rodzina trzy plus nie będzie musiała płacić podatku dochodowego. "O tym będą dzisiejsze posiedzenie klubu parlamentarnego" - powiedział prezes PSL.

Szefowa koła Polska 2050 Paulina Hennig-Kloska zwróciła uwagę, że mamy dziś "studniówkę" wyborów, jeśli rzeczywiście będą one 15 października 2023 r.

"Trzecia Droga nie jest drogą łatwą, jest oparta na prawdzie, współpracy i różnorodności, przeciwstawia się radykalizmom i populizmom, ale też wspiera najsłabszych" - mówiła Hennig-Kloska.

Przypomniała, że Trzecia Droga ma za sobą już pierwszą inicjatywę ustawodawczą - o zwiększeniu pieniędzy na edukację. "Polska szkoła musi zyskać siłę. Musi odzyskać swoją podmiotowość, by nikt nie musiał składać się na przybory szkolne czy papier" - powiedziała. Przypomniała, że Polska 2050 złożyła poprawkę do budżetu o zwiększeniu subwencji ogólnej na edukację o 12 mln zł i prosi klub Koalicji Polskiej o poparcie.

Poinformowała, że Polska 2050 przygotowała projekt ustawy o rozwoju elektrowni wiatrowych. "Chciałabym, aby to się stało wspólnym projektem Trzeciej Drogi" - powiedziała Hennig-Kloska. "Jak ktoś szuka agentów Putina, to trzeba szukać w tym gronie, które blokuje OZE" - dodała. Jej zdaniem ten nowy projekt "stawia OZE z głowy na nogi" bo mierzy turbiny wiatrowe w decybelach, a nie na wielkość. (PAP)

autorzy: Piotr Śmiłowicz, Edyta Roś

pś/ ero/ godl/