Miły dzień spędzany z rodziną na rowerowej wycieczce może zepsuć zatrzymanie przez Policję czy Straż Miejską i wystawienie mandatu. Aby tego uniknąć, warto wiedzieć, od jakiego wieku zgodnie z prawem nasze pociechy mogą poruszać się po ścieżce rowerowej, gdzie można uczyć dziecko jazdy na rowerze oraz jakie są wysokości mandatów.

Wreszcie poprawiła się pogoda, chętniej przemieszczamy się na rowerach, także ze swoimi pociechami. Najmłodsze dzieci przewozimy w specjalnym siodełku lub przyczepce przyczepionej do naszego roweru, nieco starszym kupujemy ich własne jednoślady, na których śmiało się rozpędzają.

Często na ścieżkach rowerowych widzimy maluchy, które już świetnie opanowały jazdę na rowerze. Wraz z nadejściem cieplejszych pór roku, szczególnie w weekendy całe rodziny przemieszczają się ścieżkami rowerowymi z dziećmi w różnym wieku.

O czym powinniśmy wiedzieć, gdy planujemy wspólną przejażdżkę rowerową z dzieckiem? Gdzie możemy się poruszać bez obaw dotyczących otrzymania mandatu? O rozwianie wątpliwości poprosiliśmy eksperta z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Od jakiego wieku dzieci na ścieżkach rowerowych?

Dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej w świetle przepisów uważa się za pieszego, który jest zobowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych.

Jak wskazał podinsp. Andrzej Browarek, naczelnik Wydziału Prasowo-Informacyjnego Biura Komunikacji Społecznej KGP, za pieszych uważa się także osoby prowadzące, ciągnące lub pchające rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki oraz osoby poruszające się na wózku inwalidzkim.

Zatem dziecko do 10. roku życia może jeździć rowerem tylko po chodniku.

Czy dorosły może jechać rowerem po chodniku?

Co z dorosłym, który chce towarzyszyć dziecku podczas przejażdżki? Czy może jechać rowerem po chodniku?

Odpowiedź brzmi: TAK. Podinsp. Browarek podaje, że jedną z sytuacji, kiedy korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest wyjątkowo dozwolone, jest ta, w której opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem.

Ekspert z Biura Komunikacji Społecznej KGP podaje inne okoliczności, w których dorosły na rowerze może korzystać z drogi dla pieszych:

  • gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów,
  • gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni.

Uczymy dziecko jeździć na rowerze. Gdzie możemy to robić?

Zapytaliśmy eksperta, co mówią przepisy o sposobie jazdy rodzica podczas wspólnej wycieczki rowerowej – powinien jeździć obok, za czy przed dzieckiem? Gdzie można uczyć dziecko jazdy na rowerze?

Przepisy nie precyzują sposobu jazdy rodzica (obok, za lub przed dzieckiem) ani miejsc dozwolonych do nauki jazdy na rowerze – mówi podinsp. Browarek. – Nauka jazdy powinna się odbywać poza stosowaniem się do przepisów w miejscu bezpiecznym (młody kierowca nie od razu będzie sobie radził na niewielkiej powierzchni czy nierównym podłożu). Rozsądne więc wydaje skorzystanie np. z osiedlowego placu czy terenu posesji, gdzie nie poruszają się inne pojazdy – dodał ekspert.

Ile wynosi mandat za jazdę dziecka po ścieżce rowerowej?

Jeśli dziecko poniżej 10. roku życia będzie poruszało się rowerem po drodze rowerowej, jego opiekun może zapłacić mandat w wysokości 50 zł.

Kto może wypisać mandat?

Uprawnienia do kontroli drogowych wobec pieszych, kierujących rowerami, hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz wspomagającymi ruch poza Policją mają również Straże Miejskie i Gminne.