Resort rozwoju przygotował informator o rządowych programach mieszkaniowych skierowany do obywateli, ale także do gmin i innych organizacji, które planują inwestycje w budownictwo społeczne i komunalne.

Informator jest dostępny na stronie https://www.gov.pl/web/mieszkanie-dla-ciebie. Powstał z myślą o obywatelach, ale też inwestorach w budownictwo komunalne i społeczne - przekazało PAP Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Wskazało, że w ostatnich miesiącach rząd zaproponował nowe rozwiązania w celu wsparcia budownictwa mieszkaniowego. Część z nich, jak choćby kooperatywa mieszkaniowa, już działa. Inne, jak program Pierwsze Mieszkanie, są na ostatniej prostej procesu legislacyjnego - podkreśliło MRiT.

"Przygotowane rozwiązania obejmują także wsparcie dla osób, których nie stać na zakup własnej nieruchomości. Dzięki pomocy państwa możliwa jest budowa wysokiej jakości socjalnych i komunalnych lokali mieszkalnych, umożliwiając w ten sposób oferowanie tańszego wynajmu. Nie zapominajmy też o istotnej dla środowiska i naszych portfeli termomodernizacji budynków, którą również wspieramy" – zaznaczył minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

W informatorze zostały opisane programy dla obywateli: Pierwsze Mieszkanie, Dom bez formalności, Mieszkanie bez wkładu własnego, kooperatywa mieszkaniowa, likwidacja patodeweloperki, Mieszkanie na start.

Ponadto w przewodniku znalazły się informacje dla gmin i innych organizacji, które planują inwestycje w budownictwo społeczne i komunalne. Chodzi o programy takie jak: wsparcie budownictwa socjalnego i komunalnego, wsparcie społecznego budownictwa czynszowego, termomodernizacja, społeczna agencja najmu.

Minister rozwoju wskazał, że wszystkie zasady działania programów i wszystkie wymagania, które należy spełnić, zostały opisane w informatorze w przystępny sposób, krok po kroku. "Pomoże to w skorzystaniu z oferowanych przez nas rozwiązań" – dodał.(PAP)

kmz/ amac/