Samorząd jest najlepszym gospodarzem, uprawnionym do tego, żeby wykorzystywać grunty i nieruchomości, które są pozostałością po zamykanych kopalniach; zamienienie ruin w miejsca kwitnące jest możliwe - mówił szef PO Donald Tusk we wtorek w Wodzisławiu Śląskim.

Na briefingu prasowym lider PO mówił o konieczności przekazania samorządom gruntów ze Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Podkreślił, że zamienienie ruin w "miejsca kwitnące" jest możliwe, jeśli tylko samorządy będą sprawowały nad tym nadzór.

"Mijałem wasz dworzec kolejowy, rzeczywiście macie się czym pochwalić. Ten dworzec pokazuje, jak naprawdę może wyglądać cały Górny Śląsk wtedy, kiedy ludzi i samorządy uwolni się od niepotrzebnych biurokratycznych i finansowych więzów" - podkreślił.

Tusk mówił, że podczas trwającego od ubiegłego tygodnia objazdu Śląska wielokrotnie słyszał o problemach ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń. "Samorząd jest najlepszym gospodarzem, uprawnionym do tego, żeby wykorzystywać grunty i nieruchomości, które są pozostałością po zamykanych kopalniach" - powiedział były premier.

"Musimy zrobić wszystko, żeby skupić pozytywną energię samorządów Górnego Śląska, żeby Górny Śląsk wyglądał jak dworzec w Wodzisławiu" - dodał.

autorzy: Aleksandra Rebelińska, Krzysztof Konopka

reb/ kon/ mok/