Ponad 7 mln emerytów i rencistów otrzymało już zwaloryzowane świadczenie - poinformowała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dzięki waloryzacji do seniorów trafi dodatkowe ponad 44 mld zł – podała.

Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez ZUS co roku są waloryzowane. 1 marca wzrosły o 14,8 proc. Waloryzacja jest kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto.

"Ponad 7 mln emerytów i rencistów świadczenie zwaloryzowane już otrzymało. Jeszcze ostatnie transze będą przekazywane do końca marca. Waloryzacja w tym roku jest historyczna, bo kwotowo-procentowa, dlatego że nie można w trudnym czasie zostawić Polaków samych sobie, szczególnie emerytów" – powiedziała minister Maląg.

Przekazała, że dzięki tej waloryzacji ponad 44 mld zł dodatkowych środków trafi do seniorów.

Przypomniała, że w ramach wspierania seniorów zaplanowano także trzynastą i czternastą emeryturę. Wskazała, że wypłaty "trzynastek” ruszą od 1 kwietnia.

Szefowa MRiPS akcentowała, że aktywność osób starszych jest bardzo ważna i resort prowadzi w tym obszarze wiele inicjatyw. Przekazała, że zapadły rozstrzygnięcia dotyczące tworzenia kolejnych domów i klubów seniorów.

"Do tej pory mamy tych domów i klubów seniora 1200. Kiedy obejmowaliśmy rządy nie było ich nawet 100. Powstaną kolejne 94 domy, blisko 700 osób będzie mogło z nich dodatkowo korzystać" – podała szefowa MRiPS. (PAP)

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Karolina Kropiwiec

ktl/ kkr/ mhr/