Według sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla portalu Wirtualna Polska 49 proc. Polaków obawia się, że w przypadku ewentualnej wygranej opozycji w jesiennych wyborach parlamentarnych programy socjalne PiS jak "500 plus" nie będą dalej utrzymane.

W sondażu przeprowadzonym przez United Surveys dla Wirtualnej Polski zapytano Polaków, czy wierzą, że opozycja, jeśli dojdzie do władzy, utrzyma wprowadzone od 2016 r. programy socjalne PiS "500 plus" lub decyzje o obniżeniu wieku emerytalnego.

23,6 proc. ankietowanych wskazało, że w przypadku ewentualnej wygranej opozycji w wyborach programy socjalne z "500 plus" na czele zostaną zlikwidowane. 26,3 proc. uważa, że po zdobyciu władzy obecna opozycja "raczej ich nie utrzyma".

45 proc. osób wskazało, że po ewentualnej wygranej w wyborach opozycja utrzyma programy socjalne PiS. 20,7 proc. ankietowanych wskazuje, że "na pewno je utrzyma", 24,3 proc. - "raczej je utrzyma".

5,1 proc. ankietowanych odpowiedziało "nie wiem/trudno powiedzieć".

84 proc. popierających Zjednoczoną Prawicę wątpi, że opozycja w przypadku wygranej w wyborach utrzyma programy socjalne, m.in. "500 plus". Przeciwnego zdania jest 16 proc. ankietowanych wyborców PiS.

Z kolei 78 proc. spośród wyborców opozycji uznało, że programy socjalne zostaną utrzymane. 19 proc. było przeciwnego zdania. 3 proc. wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć"

Sondaż United Surveys dla portalu Wirtualna Polska został przeprowadzony w dniach 17-19 lutego 2023 r. na grupie 1000 Polaków połączonymi metodami CATI i CAWI.(PAP)

autor: Maciej Replewicz

mr/ dki/