Po przemówieniu w Warszawie Joe Biden spotkał się z Mateuszem Morawieckim - poinformował we wtorek w komunikacie Biały Dom. Prezydent USA i premier polskiego rządu omawiali m.in. kwestię wsparcia dla Ukrainy.

"Po dzisiejszym przemówieniu w Warszawie prezydent Joseph R. Biden Jr. spotkał się w Warszawie z premierem Polski Mateuszem Morawieckim, aby potwierdzić silne więzi dwustronne między Stanami Zjednoczonymi a Polską" - napisano w komunikacie.

Biały Dom podkreślił, że prezydent Biden z zadowoleniem przyjął decyzję polskiego rządu o wyborze firmy Westinghouse z siedzibą w USA na dostawcę technologii dla pierwszych trzech reaktorów jądrowych w Polsce, co "cementuje długoterminowe strategiczne partnerstwo energetyczne między Polską a Stanami Zjednoczonymi".

W komunikacie dodano, że Biden i Morawiecki omówili także inne wspólne priorytety, w tym kwestię wsparcia dla Ukrainy i współpracy w regionie Indo-Pacyfiku.

Prezydent Joe Biden spotkał się z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim oraz Donaldem Tuskiem

Podziękowałem prezydentowi Joe Bidenowi za wielką odwagę i potwierdzenie gwarancji bezpieczeństwa, a także za uznanie zasług całego polskiego społeczeństwa przy przyjęciu ukraińskich uchodźców; Warszawa jest solidarna - podkreślił we wtorek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski po spotkaniu z prezydentem USA.

Do spotkania doszło po przemówienie, które prezydent USA wygłosił w Arkadach Kubickiego przy Zamku Królewskim. Informację o spotkaniu Trzaskowski zamieścił na Twitterze.

"Spotkanie z prezydentem Joe Bidenem po jego przemówieniu w Warszawie. To ważne, że raz jeszcze potwierdził siłę naszych sojuszy i jedność wolnego świata. Jesteśmy razem po stronie wartości, wolności, demokracji. Great to have you in Warsaw again, Mr. President!" - napisał Trzaskowski.

"Podziękowałem prezydentowi Joe Bidenowi za wielką odwagę i potwierdzenie gwarancji bezpieczeństwa, a także za uznanie zasług całego polskiego społeczeństwa przy przyjęciu ukraińskich uchodźców. Warszawa jest solidarna" - dodał prezydent Warszawy, opatrując wpis tagiem "StandWithUkraine".

Dziennikarzom Trzaskowski przekazał po spotkaniu, że dziękował Bidenowi za jego przywództwo, którego - jak ocenił - cały czas brakuje w świecie Zachodu, a także za mocne słowa o gwarancjach bezpieczeństwa Polski i jego uznaniu dla roli polskiego społeczeństwa w przyjmowaniu uchodźców. Dodał, że przekazał prezydentowi USA, iż w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa panuje w Polsce całkowita zgoda między rządem i opozycją, podobnie jak w kwestii pomocy Ukrainie.

"Mówiłem również o tym, że Polska musi być przykładem dobrej demokracji z mocną praworządnością dlatego, że jak Ukraina wygra tę wojnę, to będziemy bardzo ważnym punktem odniesienia" - powiedział.

Dopytywany, czy temat praworządności w Polsce był w rozmowie z Bidenem poruszany, Trzaskowski odpowiedział, że "skupiał się na tym, co nas w Polsce łączy".

Podkreślił, że mówił też o pomocy Warszawie; podkreślał, że to m.in. Amerykanie poprzez współpracę z agendami ONZ sprawili, że "pieniądze do Warszawy bardzo szybko trafiły"; dodał, że podkreślał, iż te pieniądze będą nadal bardzo potrzebne.

Proszony o ocenę przemówienia Bidena prezydent Warszawy ocenił, że było ono historyczne, prezydent USA podkreślił, że USA bardzo poważnie traktują bezpieczeństwo państw NATO, a przywódcy Rosji nie udało się podzielić Sojuszu. Według Trzaskowskiego "było też silne przesłanie a propos wolności, że musi być silnie broniona".

Prezydent Warszawy wyróżnił też w słowach Bidena podziękowania dla polskiego narodu za przyjmowanie obywateli Ukrainy i wskazanie Polski jako sojusznika, na którym można polegać.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden spotkał się we wtorek w Warszawie z szefem PO, b. premierem Donaldem Tuskiem.

Do rozmowy doszło po przemówieniu wygłoszonym przez prezydenta USA w Arkadach Kubickiego przy Zamku Królewskim.

Do rozmowy z prezydentem USA odniósł się Tusk na Twitterze. "Joe Biden krótko i dosadnie: Donaldzie, będziemy bronić solidarnie wolności i demokracji. Zawsze i wszędzie" - napisał Tusk.