Wniosek prezydenta ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym w tym momencie jest formułowany, myślę, że w perspektywie najbliższych dni trafi do Trybunału Konstytucyjnego - poinformował w sobotę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Przydacz na briefingu prasowym w Monachium został zapytany przez dziennikarzy, czy prezydent wysłał już do TK wniosek o zbadanie ustawy o Sądzie Najwyższym.

"Prezydent w tym momencie jest w Monachium i kontynuuje swoje działania dyplomatyczne, natomiast zapowiedział bardzo szybko, po przegłosowaniu tej ustawy w polskim parlamencie, w orędziu, jakie będzie jego działanie. Minęło zaledwie kilka dni, ten wniosek w tym momencie jest formułowany, myślę, że w perspektywie najbliższych dni, trafi do Trybunału Konstytucyjnego" - poinformował Przydacz.

Zaznaczył, że na ten moment działania prezydenta "koncentrują się wokół pracy dyplomatycznej, to jest najważniejsze, dlatego że za chwilę będziemy mieli kolejną ważną, istotną wizytę - prezydenta Stanów Zjednoczonych, równolegle toczą się prace prezydenckich prawników".

10 lutego prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o skierowaniu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli prewencyjnej. "To znaczy, że ustawa nie będzie obowiązywała, dopóki Trybunał nie wypowie się na temat jej zgodności z konstytucją" - powiedział w wieczornym orędziu.

Prezydent Duda przybył w piątek do Monachium, by wziąć udział w 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Po przylocie spotkał się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w formule Trójkąta Weimarskiego.(PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska, Edyta Roś