Na dziś nie ma jednak konkretów, czekamy zatem na informacje o szczegółach tego dofinansowania - powiedziała PAP rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth odnosząc się do deklaracji premiera Morawieckiego o wsparciu Warszawy kwotą 3 mld zł.

"Na kolejnych kilka lat chcemy przeznaczyć kwotę do 3 mld zł na różne projekty - głównie te, o których mówiliśmy, ale także inne, które zostaną wypracowane w dyskusji. Będziemy o tym rozmawiać z magistratem miasta stołecznego" - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek w Warszawie na briefingu dla dziennikarzy przed odlotem do Berlina.

Wśród inwestycji, które rząd chce wesprzeć wymienił budowę trzeciej linii metra i rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego. Dodał, że to "także odbudowa, odremontowanie, a potem rozbudowa perły sportowej Warszawy, czyli warszawskiej słynnej Skry".

Deklarację skomentowała PAP rzeczniczka stołecznego ratusza. "Jest całkowicie naturalne, że największe infrastrukturalne inwestycje są wspierane ze środków państwowych. W innych krajach jest to zwyczajna praktyka, ponieważ żaden samorząd w ramach własnego budżetu nie jest w stanie prowadzić wielkich inwestycji, takich, jak metro, czy obwodnice, muzea, stadiony itp." - powiedziała.

Zaznaczyła, że w grudniu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaproponował premierowi Morawieckiemu utworzenie wieloletniego +Programu na rzecz rozwoju Warszawy+ w budżecie państwa. "W programie znalazło się 11 propozycji projektów. Te pieniądze wrócą w ten sposób do warszawiaków, podatników w formie inwestycji. Na dziś nie ma jednak konkretów, czekamy zatem na informacje o szczegółach tego dofinansowania" - dodała.

Deklaracja wsparcia Warszawy 3 mld zł została też zamieszczona na profilu premiera na Facebooku. "Nasz wielki, rządowy program finansowego wsparcia dla stolicy Polski przeczy wszelkim zarzutom opozycji, że odbieramy bogatym gminom, by dać mniejszym. Wszystkich traktujemy sprawiedliwie, bo Polska jest jedna - i chcemy jej wielkiej, bogatej i rozwiniętej" – napisał szef rządu. "Rząd PiS jest gotowy do współpracy z samorządami każdego, największego miasta i najmniejszego regionu. Polska musi rozwijać się równomiernie i solidarnie" – zapewnił. (PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ akub/