Mam nadzieję, że bardzo cierpliwe i merytoryczne wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego podziałało na grupę posłów Solidarnej Polski; liczę, że zwycięży rozsądek i będziemy razem mogli zrobić wszystko, by pieniądze z KPO dostać - mówił szef klubu PiS Ryszard Terlecki po spotkaniu z politykami SP.

W środę w KPRM odbyło się spotkanie premiera Morawieckiego z parlamentarzystami Solidarnej Polski. Głównym tematem rozmów był projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i kwestia odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu, który brał udział w spotkaniu, powiedział PAP.pl, że takie rozmowy są pożyteczne i przybliżają zbieżność stanowisk. "Bardzo merytoryczne wypowiedzi pana ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka i pana ministra (szefa RCL) Krzysztofa Szczuckiego, którzy objaśniali nasz punkt widzenia. Także bardzo cierpliwe i też merytoryczne wystąpienie premiera, mam nadzieję, że oddziałało na grupę posłów Solidarnej Polski" - powiedział Terlecki.

"Czy to przybliży nasze stanowiska i czy coś zmieni w perspektywie głosowań, to się okaże" - zaznaczył.

Terlecki dodał, że lider Solidarnej Polski, szef MS Zbigniew Ziobro zapowiadał, że "rozmowy na temat tego jak postąpią są jeszcze przed nimi". "Liczę na to, że jednak rozsądek zwycięży i będziemy wszyscy razem mogli zrobić wszystko, żeby te pieniądze z KPO dostać. No, a jak się nie uda, to trudno" - mówił.

Dopytywany, czy jak się nie uda, to środków z KPO nie będzie, szef klubu PiS wyraził nadzieję, że kiedy dojdzie do głosowania nad projektem nowelizacji ustawy o SN w Sejmie, to "opozycja jednak zachowa się racjonalnie i (go) poprze".

Terlecki został też zapytany, dlaczego toczą się te dyskusje w koalicji, skoro politycy Zjednoczonej Prawicy mówią, iż środki z KPO się Polsce należą. "Rozmowy się toczą ponieważ część naszych posłów oraz jeden minister wyrażają wątpliwości, czy nie idziemy w ustępstwo za daleko. Naszym zdaniem te pieniądze przydadzą się, więc będziemy się starali, żeby one do Polski trafiły" - powiedział Terlecki.

"Będziemy starali się przyjąć taką ustawę, która uspokoi Komisję Europejską i pozwoli na wypłacenie środków z KPO" - dodał.

Szef klubu PiS był też pytany o konsultacje z prezydentem Andrzejem Dudą w związku z wątpliwościami co do projektu zmian w ustawie o SN. "Myślę, że rozmowy trwają, a jeżeli nie trwają, to będą trwały; takie rozmowy, które doprowadzą do takiego kształtu ustawy, który byłby do przyjęcia przez pana prezydenta" - powiedział Terlecki.

Zapytany czy widzi scenariusz, w którym Solidarna Polska wychodzi z koalicji odpowiedział, że "na razie nie widzi takiego scenariusza". "Ale muszę powiedzieć, że zarówno po naszej stronie jak i po stronie Solidarnej Polski są zwolennicy takiego rozejścia się przed wyborami" - powiedział Terlecki. Zaznaczył jednocześnie, że "kierownictwo partii jest raczej zgodne w tym, że trzeba utrzymać jedność". (PAP)

Cała rozmowa pod adresami:

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1517656%2Cterlecki-zarowno-po-naszej-stronie-jak-i-po-stronie-solidarnej-polski-sa oraz https://wideo.pap.pl/videos/65790/ .

Rozmawiała Anna Nartowska

autor: Rafał Białkowski

rbk/ mok/