Jesteśmy przeciwko likwidacji TVP Info; telewizja publiczna ma misję i jest nią m.in. rzetelna informacja. Chcemy, aby kanał informacyjny pokazywał prawdę i był niezależny - powiedział w środę szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

W grudniu br. poinformowano, że do Sejmu trafił obywatelski projekt wspierany przez PO i zakładający m.in. likwidację kanału TVP Info.

Gawkowski, pytany w środę w Radiu Zet o postulowaną w projekcie likwidację kanału informacyjnego TVP, odpowiedział, że Lewica nie poprze tej propozycji, a TVP Info nie powinno zostać zlikwidowane.

"Mamy z PO różnego rodzaju zespoły programowe i Lewica poinformowała Platformę, ludzi zajmujących się mediami, ale także Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń poinformowali Donalda Tuska, że my na pewno nie będziemy chcieli zamykać polskich mediów, nie będziemy chcieli zamykać kanału informacyjnego" - przekazał Gawkowski.

Jak powiedział, "chcemy, aby kanał informacyjny w telewizji publicznej był, żeby był taki jak BBC lub CNN - mówię o niezależności, żeby pokazywał prawdę, żeby nie był kanałem, który będzie politycznie wzmacniany, albo będzie kogoś promował". "Telewizja publiczna ma misję, między innymi jest nią informacja rzetelna dla Polaka. Dlatego jesteśmy przeciwko likwidacji kanału, takiego jak TVP Info" - poinformował.

"Jeżeli telewizja publiczna ma prezesa, który ma nominację polityczną i spełnia zadania polityczne dla partii władzy, to i kanał informacyjny jest problematyczny. Jeśli telewizja publiczna będzie w rękach niezależnych ekspertów i będzie budowała przestrzeń dla każdej siły politycznej i nie będzie wzmacniała tylko rządzących (...) ja nie widzę problemu, aby telewizja informacyjna przy telewizji publicznej istniała" - wskazał Gawkowski.

Ocenił, że obecnie TVP Info "to tuba propagandowa partii PiS". "TVP jest miejscem pełniącym bardzo ważna rolę w strategii politycznej PiS, utrzymania się przy władzy, sączenia jadu i oblewania rynsztokiem różnych przeciwników politycznych. Ale nie musi tak wyglądać" - mówił szef klubu Lewicy.

Zbieranie podpisów pod projektem likwidacji kanału informacyjnego TVP oraz abonamentu rtv Platforma Obywatelska ogłosiła jeszcze w czerwcu zeszłego roku. Wtedy udało się zebrać ponad 100 tys. podpisów. "Trzeba skończyć z propagandą i ja wracam do tego, co mówiłem w kampanii wyborczej: zlikwidować TVP Info, dosyć tego" - mówił latem br. podczas Campusu Polska Przyszłości prezydent Warszawy w wiceszef PO Rafał Trzaskowski. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński