W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda powołał byłego marszałka Sejmu, wiceszefa klubu PiS Marka Kuchcińskiego na stanowisko ministra-członka Rady Ministrów, który został również nowym szefem kancelarii premiera, w miejsce Michała Dworczyka, który zrezygnował z szefowania KPRM. Dworczyk nadal pozostaje ministrem w KPRM. Prezydent Duda powołał także dotychczasowego wiceszefa MSZ Szymona Szynkowskiego vel Sęka na ministra ds. Unii Europejskiej.

W poniedziałek na stronie internetowej RCL zamieszczone trzy projekty rozporządzeń ws. zakresu obowiązków tych trzech ministrów.

Wynika z nich, że do zakresu działania ministra Dworczyka należy "realizacja zadań w ramach projektów dotyczących udzielania wsparcia państwom sąsiedzkim", a także zapewnienie premierowi i członkom kierownictwa KPRM informacji i analiz w zakresie możliwości udzielania wsparcia państwom sąsiedzkim.

Reklama

Ponadto do obowiązków Dworczyka należy "formułowanie rekomendacji i przygotowywanie działań związanych z udzielaniem wsparcia państwom sąsiedzkim:, a także współdziałanie przy wykonywaniu zadań realizowanych przez Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej.

Z kolej jeśli chodzi o nowego szefa KPRM Marka Kuchcińskiego z projektu wynika, że do zakresu jego działania należy m.in. nadzór nad zapewnieniem przez kancelarię obsługi Rady Ministrów i jej prezesa, ministrów wykonujących zadania wyznaczone przez premiera, a także pełnomocników rządu, komisji wspólnych oraz organów pomocniczych Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów.

W projekcie dotyczącym zakresu działania ministra ds. UE wskazano, że kieruje on działem administracji rządowej – członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej.

Z dokumentów wynika, że wszystkie trzy rozporządzenia wchodzą w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 12 października br., a w przypadku Szynkowskiego vel Sęka - 13 października br. (PAP)