W środę wieczorem dojdzie do spotkania prezydentów Polski i Turcji, Andrzeja Dudy i Recepa Tayyipa Erdogana – poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. „Polska i Turcja pozostają w bardzo intensywnym dialogu” – zapewnił.

Prezydent Duda bierze udział w Nowym Jorku w 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

W środę polski przywódca spotkał się już z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Jak mówił minister Kumoch na briefingu prasowym, spotkanie było okazją do podziękowania za wysiłki w celu odblokowania dostaw ukraińskiego zboża do najbardziej potrzebujących krajów świata.

Duda rozmawiał także z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców Filippo Grandim.

Odbędzie również rozmowę z Dyrektorem Wykonawczym Światowego Programu Żywnościowego Davidem Beasleyem.

Ponadto polski prezydent spotka się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem i zastępczynią sekretarza generalnego ONZ Sandą Ojiambo na forum „United Business for Ukraine”. „To bardzo ważne forum, na którym będziemy omawiali sprawę odbudowy Ukrainy. Jest to o tyle istotne, że Polska chce w tej odbudowie brać bardzo aktywny udział” – powiedział Kumoch.

Wieczorem – jak poinformował minister – prezydent Duda spotka się również z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Kumoch zapowiedział, że oprócz tematu rosyjskiej agresji na Ukrainę, przywódcy będą rozmawiali także o stosunkach polsko-tureckich. „Polska i Turcja pozostają w bardzo intensywnym dialogu” – dodał.

Na zakończenie dnia zaplanowany jest udział prezydenta Dudy i jego małżonki w recepcji powitalnej dla szefów delegacji i głów państw wydawanej przez prezydenta USA Joe Bidena i jego małżonkę.

Szef BPM zaznaczył, że prezydent podczas swoich spotkań wskazuje, iż wojna na Ukrainie to nie jest konflikt regionalny, tylko zarzewie problemów dla całego świata, przede wszystkim żywnościowych. „Rosja wywołując tę wojnę, wywołała wojnę przeciwko całemu cywilizowanemu światu” – dodał Kumoch.

Z Nowego Jorku Aleksandra Rebelińska (PAP)