Jest niezwykle istotne, w jakich warunkach pracownicy wymiaru sprawiedliwości pełnią swoją służbę. Równie istotne jest, w jakich warunkach jest sprawowany wymiar sprawiedliwości z perspektywy obywateli - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś w piątek we Wrocławiu.

Woś uczestniczył w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego w fundamenty trwającej już budowy nowego gmachu Sądu Apelacyjnego, który obejmuje swą jurysdykcją woj. dolnośląskie oraz woj. opolskie.

Wiceszef MS podkreślił, że będzie to nowy gmach, którego budowa już się rozpoczęła i trwa od ponad pół roku.

"Jest niezwykle istotne, w jakich warunkach właśnie ci świetnie wyszkoleni sędziowie, asesorzy referendarze w części orzeczniczej, ale także cały szereg urzędników sądowych, w jakich warunkach pełnią swoją funkcję i służbę. Można powiedzieć, że z tego, co tutaj dzieje się we Wrocławiu jesteśmy dumni, że udało się w niełatwych czasach, także budżetowych, że ta wielka inwestycja powstaje" - powiedział Woś.

"Jest równie istotne, w jakich warunkach jest sprawowany wymiar sprawiedliwości z perspektywy obywateli, żeby ten sąd był dostępny dla obywateli, żeby ta godność urzędu, żeby ta godność sprawowanej czynności, która jest realizowana w ramach sprawowania wymiaru sprawiedliwości była właściwie podkreślona, żeby też na najwyższym poziomie ten sąd był dostępny dla obywateli" - mówił wiceminister.

Przekonywał, że "wszystkie wysiłki" rządzących związane z reformowaniem wymiaru sprawiedliwości zmierzają - w jego ocenie - do poprawy dostępności sądu dla obywateli.

Prezes Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu sędzia Jacek Saramaga poinformował z kolei, że inwestycja ma być zakończona w grudniu 2024 roku. W budynku o powierzchni użytkowej 6 tys. mkw. będzie dziesięć sal sądowych, duży podziemny parking dla petentów i pracowników.

Dodał, że SA w zeszłym roku rozstrzygnął ponad milion spraw, wykonując 103 proc. normy w orzecznictwie.(PAP)

autor: Roman Skiba