Solidarna Polska na najbliższej Radzie Ministrów złoży wniosek o zmianę strategii energetycznej naszego kraju i oparciu jej na najnowocześniejszych technologiach energetyki węglowej - mówił w poniedziałek szef MS i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Polityk SP wziął udział w konferencji dotyczącej konieczności zmiany polskiej polityki energetycznej w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.

Zwracał uwagę na uzależnienie europejskiej energetyki od rosyjskiego gazu. W tym kontekście wskazywał, że politycy Solidarnej Polski byli przeciwni przyjętemu kilka lat temu dokumentowi polityki energetyki państwa. Jak przypomniał, członkowie jego ugrupowania argumentowali wówczas, że ten dokument znacznie zwiększa zapotrzebowanie na gaz i prowadzi do uzależnienia naszej gospodarki od gazu ze wschodu.

Ziobro podkreślił, że aktualne wydarzenia za naszą wschodnią granicą wymuszają konieczność zmiany strategii energetycznej naszego kraju. "Solidarna Polska będzie taki wniosek na najbliższej Radzie Ministrów składała. Chcemy, aby ten dotychczasowy dokument został zmieniony, poprzez wypracowanie nowego dokumentu, którego głównym filarem powinno być konserwatywne podejście, czyli oparcie polskiej energetyki na polskich zasobach, na najnowocześniejszych technologiach energetyki węglowej" - powiedział.

Zastrzegł jednocześnie, że docelowo Polska powinna stawiać, obok nowoczesnych technologii węglowych, na energetykę jądrową. (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Karol Kostrzewa