O inauguracji działalności Partii Polska 2050 Szymona Hołowni jej lider poinformował we wtorek podczas spotkania z dziennikarzami. Przyznał, że cały proces rejestracji trwał półtora roku. Poinformował, że ostatecznie sąd apelacyjny odrzucił ostatnie zażalenia osób, które "chciały nam ten proces utrudnić". "Mamy zarejestrowaną partię polityczną" - podkreślił.

Wyjaśnił, że do Strategii 2050 i Stowarzyszenia 2050 dołącza teraz partia Polska 2050 Szymona Hołowni. "Ruch jest już w komplecie. Możemy precyzyjnie podzielić zadania i ruszać, żeby budować Polskę, taką jakiej chcemy, o jakiej marzyliśmy od samego początku: Polskę solidarną, zieloną, bezpieczną, w której wszystkim nam będzie chciało się żyć" - dodał. Hołownia zapowiedział, że niebawem poinformuje o planach partii.

Reklama

Z kolei rzeczniczka prasowa partii Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że partia Polska 2050 Szymona Hołowni jest już prawomocnie zarejestrowana. "Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił ostatnie już zażalenie osoby trzeciej, która od wielu miesięcy kwestionowała rejestrację partii, tym samym Polska 2050 stała się pełnoprawnym uczestnikiem sceny politycznej i bez jakichkolwiek przeszkód może wystartować w najbliższych wyborach samorządowych czy parlamentarnych" - napisała w komunikacie.

Sprawa rejestracji partii Szymona Hołowni trwała od 2020 roku. W lutym 2021 r. "Rzeczpospolita" pisała, że kilka dni przed złożeniem przez Hołownię wniosku o rejestrację partii o nazwie Polska 2050 ubiegła go partia nazywająca się wcześniej Jeden-PL.

Michał Kobosko wyjaśniał wówczas, że 3 listopada 2020 roku, czyli w momencie złożenia wniosku o rejestrację partii Hołowni, informacje o istnieniu ugrupowania Polska 2050 nie figurowały jeszcze w rejestrze Sądu Okręgowego w Warszawie. Zastrzegł, że od początku współtworzona przez niego partia miała nazywać się nieco inaczej – Polska 2050 Szymona Hołowni.

Partia Polska 2050 Szymona Hołowni została zarejestrowana przez sąd w kwietniu 2021 roku, a jej prezesem został Michał Kobosko. Decyzja sądu nie była prawomocna.

Partia Hołowni ma swoje koło parlamentarne Polska 2050, które liczy ośmiu posłów. Do koła należy również senator Jacek Bury. (PAP)

Autor: Daria Kania

dka/ itm/