O liczbę uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z Polską, Wąsik pytany był we wtorkowym programie na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia. "Wczoraj pobiliśmy kolejny rekord, ponad 100 tys. ludzi przejechało przez granicę ukraińsko-polską. Łącznie od początku konfliktu liczymy, że 350 tys. ludzi pojawiło się na terenie Polski" - powiedział.

Wiceminister dodał, że "ewidentnie widać" zmniejszenie kolejek na przejściach granicznych, szczególnie w województwie lubelskim. "Tam jest zdecydowanie mniejszy ruch - ten czas oczekiwania można liczyć w kilku godzinach. Bierze się to prawdopodobnie z tego, że ludzie boją się kolejnego uderzenia ze strony Białorusi (...) i wybierają te przejścia południowe, w ich ocenie bezpieczniejsze - czyli Medyka, Korczowa" - tłumaczył.

Reklama

Jak dodał, po stronie ukraińskiej doszło do zmiany procedur, w wyniku czego przyśpieszono odprawę kobiet i dzieci. "My też te osoby bardzo szybko odprawiamy, dlatego w zasadzie podwoiliśmy możliwości na polskich przejściach. Liczyliśmy, że damy radę odprawić dziennie 50 tys. osób, a polska Straż Graniczna odprawiła wczoraj, tak jak mówiłem, ponad 100 tys. osób" - powiedział.

Pytany o szacunki, zgodnie z którymi powinniśmy być gotowi na przybycie nawet miliona osób w ciągu kilku dni, Wąsik odparł, że wszystko zależy od losów wojny. "Jesteśmy przygotowani na to, by udzielić pomocy wszystkim tym, którzy uciekają przed bombami" - zapewnił.

Wiceminister zaapelował jednocześnie, by Polacy pomagali Ukraińcom w sposób "spokojny i zorganizowany". Jak mówił, choć "pierwszy odruch serca" każe niektórym jechać na granicę, jego zdaniem lepiej "nie działać za szybko i emocjonalnie", a włączyć się w zorganizowane formy pomocy. "Nie zapowiada się, by ten kryzys skończył się w tydzień" - dodał wiceminister, sugerując, że pomoc będzie potrzebna przez dłuższy czas.

Wtorek jest szóstym dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainę.(PAP)

autorka: Sonia Otfinowska