Premier odwołał zastępcę szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk. Norberta Lobę i powołał dwóch wiceszefów Agencji - Lecha Wojciechowskiego i Krzysztofa Zielińskiego - poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryn powiedział we wtorek PAP, że zmiany w kierownictwie ABW premier Mateusz Morawiecki dokonał na wniosek szefa ABW płk Krzysztofa Wacławka po zaopiniowaniu zmian przez sejmową komisję ds. służb specjalnych.

Żaryn przypomniał, że odchodzący wiceszef ABW płk Norbert Loba funkcję pełnił od listopada 2015 r.

"To funkcjonariusz z wieloletnim stażem w służbach specjalnych, z dużym doświadczeniem w pionie kontrwywiadu. Jako zastępca wspierał szefa Agencji we wprowadzaniu zmian - strukturalnej, technicznej i jakościowej modernizacji tej służby specjalnej" - podkreślił.

"Działania płk. Norberta Loby podniosły znaczenie ABW na arenie międzynarodowej, m.in. służyły zapewnieniu bezpieczeństwa podczas takich wydarzeń jak szczyt NATO czy Światowe Dni Młodzieży" - powiedział PAP rzecznik. Zaznaczył, że Loba pozostaje w służbie, a o odwołanie z funkcji zastępcy szefa ABW wniósł sam.

Żaryn podał, że dwaj nowi zastępcy szefa Agencji to pułkownicy, którzy pełnili do tej pory funkcje dyrektorów ABW, mają duże doświadczenie i od lat zajmują się kluczowymi obszarami jej działań.

Płk Wojciechowski ostatnio - od listopada 2018 r. był dyrektorem departamentu informacji, analiz i prognoz ABW i posiada duże doświadczenie zawodowe w obszarze analizy informacji oraz współpracy międzynarodowej.

"Służbę w ABW rozpoczął w październiku 2006 r. Był zatrudniony również w prezydenckim Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie zajmował się sprawami analityczno-prasowymi, pracował też w Kancelarii Prezydenta. Jest absolwentem Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat związany był z Instytutem Studiów Politycznych PAN" - podał Żaryn.

Wcześniej w ABW od marca 2016 r. do września 2017 r. zajmował stanowisko zastępcy dyrektora gabinetu szefa a potem od października 2017 r. do listopada 2018 r. dyrektora biura ewidencji i archiwum Agencji.

"W swojej służbie koncentrował się na zagadnieniach związanych z realizacją czynności analityczno-informacyjnych mających na celu uzyskiwanie i przetwarzanie informacji istotnych dla ochrony bezpieczeństwa państwa i jego porządku konstytucyjnego" - podał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Drugi z nowych zastępców - płk Krzysztof Zieliński od stycznia 2016 r. był dyrektorem departamentu bezpieczeństwa teleinformatycznego ABW. Jest absolwentem Wydziału Elektroniki Politechniki Gdańskiej i od początku kariery zawodowej w 1994 r. był związany z Urzędem Ochrony Państwa, a następnie z ABW.

"Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe na stanowiskach kierowniczych średniego i wyższego szczebla w pionach technicznych oraz bezpieczeństwa teleinformatycznego. W ABW od czerwca 2002 r. do września 2006 r. był naczelnikiem wydziału w delegaturze ABW w Olsztynie, a później zastępcą dyrektora i dyrektorem departamentu zabezpieczenia technicznego ABW (od września 2006 r. do kwietnia 2007 r.) - poinformował rzecznik.

"W swojej służbie koncentrował się na zagadnieniach dotyczących realizacji zadań związanych m.in. z zapewnieniem cyberbezpieczeństwa w obszarach newralgicznych z punktu widzenia funkcjonowania państwa" - dodał.

W kierownictwie Agencji są jeszcze dwaj inni zastępcy szefa ABW - płk Bernard Bogusławski i płk Bartosz Jarmuszkiewicz.

Wiceszefów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego powołuje i odwołuje premier na wniosek szefa ABW zaopiniowany przez sejmową komisję ds. służb specjalnych.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ok/