O włączenie się premiera Mateusza Morawieckiego do rozmów z Ogólnopolskim Komitetem Protestacyjno-Strajkowym Pracowników Ochrony Zdrowia zaapelowali medycy w białym miasteczku. Poinformowali, że decyzja o tym, co dalej z miasteczkiem nie zostanie podjęta we wtorek.

We wtorek w białym miasteczku przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbyła się konferencja Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

"Jeśli nie chce premier tego rządu rozmawiać z nami, to będziemy tworzyć koalicję wokół komitetu prestacyjno-strajkowego z innych życzliwych osób, które widzą ten sam problem co my – medycy" – powiedziała przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok. Przypomniała, że we wtorek komitet wystosował list do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o spotkanie.

"Nadszedł ten moment na Pańskie włączenie się do rozmów z nami, o którym Pan wspominał kilka dni temu" – czytamy w liście.

"Myśleliśmy, że ten premier rządu, ten minister zdrowia i ta partia rządząca weźmie odpowiedzialność i przypomnę też o założeniach, które były przyjęte jako program partii PiS – na pierwszym miejscu zdrowie" – mówiła Ptok w czasie konferencji.

"Co będzie z białym miasteczkiem? To nie będziemy dzisiaj decydować, bo to jest decyzja komitetu, natomiast zmieni się na pewno działanie komitetu w zakresie już wyłącznie kierowania wniosków do ekipy rządzącej" – dodała.

Z kolei rzecznik białego miasteczka Gilbert Kolbe mówił, że do tej pory nie zapadła żadna decyzja o zakończeniu takiej formy protestu.

"Mieszkańcy białego miasteczka nieustannie są – jak widać – niezależnie od aury. I dalej tutaj będziemy, chyba że komitet podejmie inną decyzję" – mówił.

Medycy byli pytani też o to, czy planują zaostrzenie akcji protestacyjnej. "Akcja sama się zaostrza" – powiedział Kolbe. Wskazał, że oddziały szpitalne w części miast są również częściowo zamykane.

Protestujący uczcili również pamięć medyków zmarłych z powodu COVID-19 – zapalono dla nich znicze. Z szacunków komitetu wynika, że od marca 2020 do listopada br. na tę chorobę zmarło 535 medyków.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki i realny wzrost wyceny świadczeń, wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

Białe miasteczko 2.0 powstało 11 września po manifestacji pracowników ochrony zdrowia w Warszawie w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.