Do zdarzenia doszło w zeszły czwartek, w ramach akcji "Rodziny bez Granic". Kolorowe rysunki i napisy miały być gestem solidarności z uchodźcami na polsko-białoruskiej granicy.

Jak poinformowała Anna Kabulska z Zespołu Kontaktów z Mediami Biura RPO, Rzecznik Praw Obywatelskich podjął tę sprawę z urzędu w oparciu o materiały prasowe, publikowane m.in. w "Gazecie Wyborczej".

Biuro Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach wystąpiło do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie nadinsp. Michała Ledziona z prośbą o przekazanie szczegółowych informacji. Chodzi m.in. o kopię protokołu odebrania kredy; informację, jaki był cel spisania osób wymienionych w artykule oraz o podanie, czy postawiono im zarzuty i na jakim etapie jest postępowanie w tej sprawie.

Reklama

"Pismo RPO wpłynęło do komendy. Komendant Wojewódzki zwrócił się w tej sprawie do Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie i po uzyskaniu odpowiedzi udzieli informacji RPO" – powiedział PAP Katarzyna Cisło z zespołu prasowego małopolskiej policji.

Policja otrzymała w tej sprawie także interpelację poselską posłanki Lewicy Darii Gosek-Popiołek.

Po analizie materiałów zebranych podczas interwencji pod biurem PiS policja zdecydowała o zakończeniu tej sprawy i nieprowadzeniu jej dalej. Kobiety, które miały stawić się w jednym z krakowskich komisariatów, zostały poinformowane telefonicznie, że nie muszą tego robić.

W kolejnych dniach rodziny nadal w różnych miejscach np. na Rynku Podgórskim rysowały domki i hasła, kontynuując swoją akcję, ale policja nie interweniowała.