Prowadzimy kontrolę dotyczącą przygotowania Straży Granicznej do ochrony granicy zewnętrznej Unii Europejskiej; ma zakończyć się pod koniec miesiąca - poinformował prezes NIK Marian Banaś. Kontrolerzy są obecni m.in. w Komendzie Głównej SG i MSWiA.

Na antenie TVN24 prezes NIK poinformował, że wszystkie kontrole planowe są już zaakceptowane przez kolegium NIK. "Takich kontroli na rok bieżący mamy zaplanowanych 103 i praktycznie w 70 proc. są one zakończone" - powiedział.

"Aktualnie prowadzimy również kontrolę dotyczącą przygotowania Straży Granicznej do ochrony granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i w ramach tej kontroli badamy wszystkie zagadnienia związane z przygotowaniem Straży Granicznej" - poinformował Banaś. Jak dodał, jest to kontrola planowa, trwa od 2-3 tygodni i ma zakończyć się pod koniec tego miesiąca.

Pytany, czy w ramach kontroli kontrolerzy mogą dostać się na granicę, Banaś odparł: "Postaramy się, aby nasi kontrolerzy mogli być obecni i mogli sprawdzić sytuację, jaka ma miejsca na granicy". "Aktualnie sprawdzamy dokumenty, jesteśmy w Komendzie Głównej Straży Granicznej, w paru oddziałach i również w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji" - powiedział.

Banaś poinformował jednocześnie, że wciąż trwa kontrola dotycząca wydatków na elektrownię w Ostrołęce. "Mamy stratę prawie 1,3 mld zł (...) Ta kwota niewątpliwie się jeszcze zwiększy, ale co do szczegółów powiadomimy państwa po jej zakończeniu" - dodał. Jak poinformował, wyniki kontroli mogą być znane w okolicach listopada.

Straż Graniczna w ostatnich dniach notuje coraz więcej osób, które próbują nielegalnie przedostać się do Polski z Białorusi. Od sierpnia odnotowano kilkanaście tysięcy takich prób.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. W zeszły czwartek wieczorem Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni.