Reklama

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek był pytany w środę w TVP Info m.in. o zmiany w wykazie lektur. Towarzystwo Nauczycieli Szkół Polskich zwraca uwagę, że szkoły publiczne powinna cechować światopoglądowa neutralność, tolerancja i szacunek dla uczniów wyznań innych, niż katolickie, oraz ateistów.

Odpowiadają na to, szef resortu edukacji i nauki podkreślił, że "szkoły powinna cechować akceptacja i tolerancja dla większości chrześcijańskiej, a nie próba wprowadzenia dyktatury ateistycznej".

"To, że ktoś jest ateistą, ktoś jest niewierzący albo nie lubi czy wręcz zwalcza religię katolicką, to nie znaczy, że wszyscy inni w kraju mają się zachowywać dokładnie tak jak oni. To jest dyktatura ateistyczna i dyktatura lewicowa, która nie ma nic wspólnego z tolerancją" - ocenił minister Czarnek.

Powiedział, że "chrześcijanie tolerują ateistów, są ich przyjaciółmi". "Tego samego żądamy od tamtej strony, a nie dyktatury ateizmu i wyrzucania wszystkiego, co chrześcijanie, katolickie" - oświadczył szef MEiN.

Zaapelował jednocześnie do przeciwników zmian o stosowanie tolerancji w swoim zachowaniu.

Przypomniał, że kanon lektur został uzupełniony o kilkadziesiąt pozycji. "To są pozycje dotyczące również fantastyki, zwierząt, dotyczące historii Polski - w tym historii Śląska, naszych wielkich bohaterów takich jak Witold Pilecki" - wskazał. Dodał, że "raptem kilka pozycji dotyczy encyklik Jana Pawła II i ze dwie pozycje kard. Stefana Wyszyńskiego, dzięki któremu również ci ludzie - tak nierozumnie podchodzący do tego zagadnienia i próbujący wprowadzić ateizm, jako dyktaturę w Polsce - dziś są wolni i w ogóle mogą to robić".

Od nowego roku szkolnego 2021/2022 w liceach ogólnokształcących i technikach obowiązuje nowy kanon lektur szkolnych. Jednocześnie rozszerzono listę lektur uzupełniających w zakresie podstawowym.

W lekturach uzupełniających w zakresie rozszerzonym dodano pozycje: Zofia Kossak-Szczucka "Błogosławiona wina", Ferdynand Antoni Ossendowski – "Mocni ludzie", "Ludzie, zwierzęta, bogowie", Krystyna Lubieniecka-Baraniak "Gdy brat staje się katem", Jan Paweł II "Przekroczyć próg nadziei" (fragmenty), "Tryptyk rzymski", "Pamięć i tożsamość" (fragmenty), "Fides et ratio" fragmenty), Karol Wojtyła "Przed sklepem jubilera", Stefan Wyszyński "Zapiski więzienne", Paweł Zuchniewicz "Ojciec wolnych ludzi. Opowieść o Prymasie Wyszyńskim".