O rozpoczęciu operacyjno-taktycznych manewrów wojsk granicznych w obwodzie grodzieńskim, graniczącym z Polską i Litwą, poinformował we wtorek Państwowy Komitet Graniczny Białorusi.

„Grodzieńska grupa wojsk granicznych prowadzi kompleksowe manewry operacyjno-taktyczne, które będą trwać do 12 sierpnia” – poinformowano w komunikacie, który przytacza agencja Interfax-Zachód.

Manewry, jak podano, mają się odbyć w trzech etapach, w trakcie których będą ćwiczone m.in. „mobilizacja oddziałów rezerwy mobilnej, wzmocnienie ochrony granicy państwowej, wykrywanie, blokowanie i likwidacja formacji zbrojnych, stabilizacja sytuacji”.

„Celem manewrów jest doskonalenie gotowości bojowej i mobilizacyjnej grupy wojsk granicznych, podwyższenie poziomu gotowości organów terytorialnych służb granicznych do kierowania stałymi i dodatkowymi oddziałami w warunkach narastania zagrożeń dla bezpieczeństwa granicznego i wojskowego” – przekazano w komunikacie.

Jak poinformowano, w celu przeprowadzenia manewrów stworzone zostały warunki, które "pozwolą zbliżyć działania szkolonych oddziałów do warunków możliwej sytuacji rzeczywistej”.