Dworczyk podczas konferencji prasowej we Wrocławiu poinformował, że spotkał się w piątek z samorządowcami i politykami z regionu. Jak relacjonował, podczas spotkania przedstawiono Dolnośląski Ład, czyli - jak mówił - komponent Polskiego Ładu.

"To jest projekt dokumentu, nad którym rozpoczynamy pracę. Było ponad 300 samorządowców i polityków, którzy otrzymali ten dokument i w gronie których rozpoczęliśmy dyskusję po to, aby wypracować najlepsze rozwiązania programowe i rozwojowe dla naszego regionu, dla Dolnego Śląska" - mówił.

Dworczyk wskazał, że do 2030 r. korzystając ze środków unijnych, budżetowych i innych instrumentów finansowych "chcemy dać impuls dla naszego regionu, niezwykle silny impuls rozwojowy".

Reklama

"Chcemy wspólnie ponad wszystkimi podziałami przygotować takie rozwiązania i takie programy, które poprawią jakość życia mieszkańców Dolnego Śląska, które pozwolą nam być nadal liderem w skali Polski, jeśli chodzi o rozwój" - przekonywał.

"Chcemy, aby ten dodatkowy nowy impuls, jaki dają środki europejskie, ale i krajowe był jak najbardziej efektywnie wykorzystany" - mówił.

Poinformował, że do końca sierpnia w ramach konsultacji będą zbierane propozycje kolejnych strategicznych projektów, które miałyby się zawrzeć w dokumencie. "Mam nadzieję, że we wrześniu ten dokument zostanie przyjęty i potem wspólnie będziemy skutecznie zabiegali o realizację strategicznych inwestycji" - mówił.

Jak stwierdził Dolnośląski Ład wykorzystuje lata doświadczeń i pracy włożonej przez lokalnych samorządowców, polityków, społeczników. Wymieniał projekty z zakresu infrastruktury drogowej, kolejowej, z zakresu odnawialnej energii, czystego powietrza, turystyki czy ochrony zabytków.