"Wizytę roboczą u Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego złożyli wysłanniczka rządu USA ds. Holokaustu Pani Cherrie Daniels oraz Chargé d'Affaires Ambasady USA w RP Pan Bix Aliu" - podano na Twitterze Senatu RP.

Specjalny wysłannik Cherrie Daniels spotka się z polskimi przedstawicielami rządu, a także z parlamentarzystami, naukowcami, dyrektorami muzeów i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego zajmującymi się edukacją, pamięcią i badaniami nad Holocaustem - poinformowała w specjalnym komunikacie ambasada USA w Warszawie.

Jej pierwsza wizyta w Polsce miała miejsce w styczniu 2020 roku, gdzie jako członek delegacji USA uczestniczyła w organizowanych przez rząd polski obchodach 75. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Podczas tej wizyty i przy poparciu jej biura, amerykański Departament Stanu ogłosił przyznanie dodatkowych 2 milionów dolarów na rzecz Fundacji Auschwitz Birkenau na długoterminową konserwację Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau, podnosząc ogólny wkład USA do 17 milionów dolarów.

Wizyta specjalnego wysłannika będzie skupiona na pogłębieniu współpracy USA z Polską w sprawach zarówno dwustronnych,, w tym Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA); Zarządu Niemieckiej Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” oraz Komisji ds. Międzynarodowej Służby Poszukiwań w Bad Arolsen, która nadzoruje Archiwa Arolsena.

Jak można przeczytać na stronie ambasady wizyta specjalnego wysłannika jest skupiona na pogłębieniu współpracy USA z Polską w sprawach zarówno dwustronnych,, w tym Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA); Zarządu Niemieckiej Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” oraz Komisji ds. Międzynarodowej Służby Poszukiwań w Bad Arolsen, która nadzoruje Archiwa Arolsena.