Nie chcemy paktować z opozycją, nie chcemy rozbijać Zjednoczonej Prawicy, bo uważamy Zjednoczoną Prawicę za najlepszy projekt na polskiej prawicy w historii - powiedział w niedzielę europoseł Adam Bielan. Według niego, w całej demokracji parlamentarnej w Polsce nie było tak udanego projektu.

Bielan powiedział w niedzielę w TVP info, że w przeciwieństwie do swoich byłych kolegów z Porozumienia wiąże swoją przyszłość na prawicy, ze Zjednoczoną Prawicą, z koalicjantem Prawem i Sprawiedliwością. "Nie chcemy paktować z opozycją, nie chcemy rozbijać Zjednoczonej Prawicy, bo uważamy Zjednoczoną Prawicę za najlepszy projekt na polskiej prawicy w historii" - powiedział europoseł.

Według niego, "w całej demokracji parlamentarnej w Polsce nie było tak udanego, i tak skutecznego projektu, który łączyłby nurt narodowy, konserwatywno-liberalny czy chadecki".

"Ja mam nadzieję, że w Zjednoczonej Prawicy jak najwięcej naszych byłych, obecnych, być może przyszłych kolegów pozostanie" - podkreślił Bielan. Jak dodał, "na pewno chcemy zrobić wszystko, żeby jak najwięcej posłów wspierało nadal rząd". "Pamiętajmy, że to są posłowie, którzy byli wybrani na listach właśnie Zjednoczonej Prawicy, Prawa i Sprawiedliwości. Więc odejście z klubu - tak było w przypadku pana Wojciecha Maksymowicza, czy pana Andrzeja Sośnierza - jest po prostu zdradą dokonaną wobec tych wyborców, zdradą zobowiązania z 2019 roku" - ocenił Bielan.

Ale - jak zaznaczył - "ja wierzę znając moich kolegów, posłów z Porozumienia, że bardzo duża część z nich nie chce przechodzić na drugą stronę, nie chce przechodzić na stronę opozycji". "Bo doskonale wiedzą, że Polsce dzisiaj są potrzebne skuteczne, efektywne rządy, a w obecnej sytuacji takie rządy może zapewnić tylko Zjednoczona Prawica" - powiedział europoseł.

"Szczególnie, że właśnie startujemy z bardzo ważnym programem rządzenia Polskim Ładem, programem komplementarnym, który jest szalenie istotny zarówno dla struktur państwa, ale i dla zwykłych obywateli" - dodał Bielan.

Pytany o duże zainteresowanie niedzielnym Zjazdem Republikańskim, europoseł odparł, że ta impreza nie była szczególnie reklamowana. "Ogłosiliśmy datę i godzinę chyba dziesięć dni temu. Zrobiliśmy specjalną stronę internetową, ale nie było specjalnych reklam. Pocztą pantoflową ta informacja się rozeszła i rzeczywiście byliśmy przygotowani na 300 może 350 miejsc, a przyszło 700 osób. To było duże wyzwanie dla organizatorów. Dlatego jestem im bardzo wdzięczny, że byli w stanie tak dużo osób zagospodarować" - powiedział Bielan.

W niedzielę w warszawskim Kinie Palladium odbył się Zjazd Republikański, na którym Bielan ogłosił powołanie Partii Republikańskiej. "Powołujemy Partię Republikańską jako reprezentację obywateli, którym bliska jest idea wolności; idea wolności indywidualnej, narodowej, a także wrażliwej społecznie wolności gospodarczej" - mówił. "Wierzę, że razem zrealizujemy wielki plan dla Polski" - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, który był gościem specjalnym wydarzenia.

Bielan pytany był też w TVP info, czy myśli o starcie w wyborach parlamentarnych. "Tak, oczywiście, ale chcemy startować w wyborach w ramach Zjednoczonej Prawicy. Pamiętajmy, że choćby ze względu na metodę D'Hondta dwa plus dwa przy zjednoczeniu równa się pięć. W jedności siła i Zjednoczona Prawica wygrywa wszystkie wybory od 2014 roku, od wyborów samorządowych w których po raz pierwszy wystartowaliśmy razem, właśnie dlatego, że jesteśmy zjednoczeni" - odpowiedział europoseł.