Powinniśmy prowadzić rozmowy nie +czy+, tylko +jak+ odbudować Pałac Saski – oceniła Generalna Konserwator Zabytków Magdalena Gawin podczas kongresu Polska Wielki Projekt. Jak dodał dyrektor Zamku Królewskiego Wojciech Fałkowski, będzie to "symboliczne i faktyczne zakończenie odbudowy Warszawy".

"Dzisiaj jesteśmy w takim punkcie, że możemy śmiało powiedzieć, że już nie musimy pytać czy odbudowa Pałacu Saskiego jest zgodna z doktryną konserwatorską. I możemy powiedzieć, że powinniśmy prowadzić rozmowy na temat nie +czy+, tylko +jak+" – powiedziała wiceminister kultury w sobotę, podczas drugiego dnia kongresu Polska Wielki Projekt odbywającego się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Jak zaznaczyła, nieprawdą jest, że zabytków się nie odbudowuje, są jednak realizacje bardzo udane i bardzo słabe. "Dlatego kwestie techniczne powinny być bardzo dobrze przedyskutowane, żebyśmy wiedzieli co nam wolno zrobić, a czego kategorycznie nie powinniśmy robić" – zaakcentowała.

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie podkreślił, że odbudowa Pałacu Saskiego to "symboliczne i faktyczne zakończenie odbudowy Warszawy".

"Proszę zwrócić uwagę, minęło 80 lat, a rany są cały czas niezagojone, są puste place i takim najbardziej dojmującym obrazem Warszawy nieodbudowanej jest właśnie brak Pałacu Saskiego. Więc odbudowa tego Pałacu jest zakończeniem rekonstrukcji pejzażu kulturowego miasta. I dlatego to jest rzecz, którą trzeba zrobić i mniej więcej w 80. rocznicę zakończenia wojny należy pałac otworzyć" - dodał Fałkowski.