W sobotę wystartowała akcja "Zaszczep się w majówkę". Bez rejestracji można przyjąć jednodawkową szczepionkę Johnson&Johnson. Od rana w 16 miastach ustawiły się kolejki.

Do akcji wytypowano po jednym mieście z każdego województwa. Mobilne punkty, w których można zaszczepić się bez rejestracji w dniach 1-3 maja, powstały we Wrocławiu, Toruniu, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi, Warszawie, Krakowie, Opolu, Rzeszowie, Gdyni, Chorzowie, Białymstoku, Olsztynie, Kielcach, Poznaniu i Szczecinie.

Zaszczepić może się każdy, kto posiada e-skierowanie. Dostaliśmy je automatycznie, jeśli nasz rocznik został już dopuszczony do programu szczepień. Urzędy wojewódzkie informują, że do rozdysponowania mają po 2500 szczepionek, z tym, że limit dotyczy całej majówki - każdego dnia w jednym punkcie może się więc zaszczepić kilkaset osób.

W Warszawie pod bramą urzędu wojewódzkiego na placu Bankowym kolejka zaczęła się tworzyć w już ok. godziny 3 w nocy. Ludzie przyszli z kocami, śpiworami, niektórzy mieli z sobą składane krzesełka, a nawet leżaki.

Ok. godziny 10, kiedy rozpoczęły się szczepienia kolejka chętnych zatoczyła krąg. Ludzie stali, jeden za drugim, nie trzymując dwumetrowego dystansu. Ogonek rozpoczynał się na pl. Bankowym przed bramą ratusza, gdzie mieści się również urząd wojewódzki. Następnie ciągnął się przez około jeden kilometr ul. Elektoralną, al. Solidarności, znów do pl. Bankowego.

"Przyszłam około 5.30" - powiedziała PAP pani Agnieszka, która znajdowała się w czołówce kolejki. "Mam termin na koniec maja, ale chciałam mieć szczepienie z głowy" - dodała. Była ciepło ubrana, na plecach miała zarzucony koc.

Liczba chętnych do szczepienia zaskoczyła wojewodę mazowieckiego Konstantego Radziwiłła. "Mamy 2,5 tys. szczepionek w ramach akcji promocyjnej, ale będziemy stawać na głowie, aby zaszczepić wszystkich chętnych" – podkreślił na konferencji prasowej, która się odbyła zanim zaczęto szczepienia.

W Łodzi pierwsza osoba ustawiła się pod punktem szczepień o godz. 3. "Początkowo planowaliśmy zaszczepić dziennie co najmniej 500 osób, ale sądząc po zainteresowaniu zwiększymy prawdopodobnie tę pulę. Jeśli zajdzie potrzeba, będziemy podejmować działania dostarczenia większej liczby dawek. Pracujemy nad tym, by nikt nie odszedł niezadowolony" – powiedziała pełnomocniczka wojewody łódzkiego ds. szczepień Jolanta Kowalik-Gęsiak.

W Poznaniu przed południem osiągnięto limit osób chętnych – poinformował PAP Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. "Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni zainteresowaniem, wiemy jednak, że liczba dostępnych dziś szczepionek jest ograniczona. Dlatego, jeżeli ktoś właśnie wybiera się na Maltę po to, by się zaszczepić, prosimy, by przełożył wyprawę na jutro lub poniedziałek" – powiedział PAP Stube. W niedzielę szczepienia rozpoczną się o godz. 10".

W Krakowie pierwsi zainteresowani przyszli na Rynek już o 5 rano. Do godz.10 ponad 200 osób zostało zaszczepionych, a 1000 osób czekało w kolejce aż do ul. Mikołajskiej.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zapewnił, że w związku z ogromnym zainteresowaniem i faktem, że każdej godziny wykonywanych jest na Rynku od 90 do 100 szczepień, gdyby dawki zaczęły się kończyć, to na bieżąco podejmowane będą kolejne decyzje, co do ewentualnych dalszych dostaw. Informacje w tej sprawie będą przekazywane oczekującym w kolejce osobom. Kmita zadeklarował, że jest w stałym kontakcie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych.

Jak poinformował Pomorski Urząd Wojewódzki, w kolejce przed mobilnym punktem szczepień w Gdyni ustawiło się już ponad 800 osób. Te szacunki potwierdza w rozmowie z Gazetaprawna.pl mieszkaniec Trójmiasta, który postanowił wziąć udział w akcji. "Po godzinie stania odpuściłem" - dodaje.

"Ze względu na ogromne zainteresowanie akcją medycy z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej będą dziś szczepić o godzinę dłużej, do 20. Zapraszamy również w niedzielę i w poniedziałek, w od godz. 9 do 19" - podały służby prasowe pomorskiego wojewody.

W Białymstoku koordynator szczepień dr Barbara Bebko poinformowała, że w ciągu pierwszej godziny akcji udało się zaszczepić ok. 70 osób; czas oczekiwania w kolejce wynosił ok. 40 minut.