Rząd otrzymuje liczne sygnały od samorządowców, nie tylko od tych ze Zjednoczonej Prawicy, ale też od tych z Platformy Obywatelskiej, że popierają Krajowy Plan Odbudowy i chcą wykorzystać środki, które on daje - poinformował w czwartek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

“Mamy dzisiaj telefony i dyskusje z samorządowcami i to wcale nie ze Zjednoczonej Prawicy, również z Platformy Obywatelskiej, którzy opowiadają się za tymi środkami europejskimi, za wykorzystaniem tych środków europejskich” - powiedział Buda podczas konferencji prasowej wspólnej z rzecznikiem rządu Piotrem Müllerem.

Wiceminister dodał, że z jednej strony samorządowcy z PO negocjują pule, która przypadałaby na ich regiony, na ich miasta, a z drugiej strony “poddawani są niewyobrażalnej presji ze strony centrali partyjnej, przede wszystkim Koalicji Obywatelskiej, żeby ten plan krytykować”.

“Głosy, które do nas spływają są jednoznaczne - chcemy skorzystać z KPO, żeby te środki do Polski spłynęły i chcemy żeby nasze społeczności lokalne się rozwijały” - podkreślił Buda.

Wiceminister zaapelował, aby nie wpływać w ten sposób na samorządowców i pozwolić im samodzielnie decydować w sprawie środków z KPO.

Dodał, że w czwartek lub piątek odbędzie się posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, która otrzymała poprawki do KPO, i które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom samorządów.

Buda stwierdził też Rada Dialogu Społecznego przedstawiła oczekiwania wprowadzenia do udziału w wydatkowaniu środków z KPO przedstawicieli przedsiębiorców, a Lewica propozycję związków zawodowych, i również te środowiska będą uczestniczyły w Komitecie Monitorującym.