Posłowie KO byli pytani na środowej konferencji prasowej o perspektywy tworzenia z Porozumieniem Jarosława Gowina rządu "technicznego" wobec wyraźniej deklaracji Gowina, że alternatywą dla Zjednoczonej Prawicy są tylko przedterminowe wybory.

"Każdy wariant, który odsunie partaczy z PiS od władzy jest przez nas rozważany. Wiemy, że każdy dzień rządów PiS to dzień kolejnych wymiernych strat dla Polski" - powiedział poseł KO, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński.

"Jarosław Gowin jest zarówno w koalicji jak i w opozycji. Nerwowa reakcja pana posła Kaczyńskiego, zwoływanie narad, te kolejne punkty, które spadają z porządku obrad pokazują, że tam sytuacja jest bardzo poważna" - ocenił polityk.

"Mam nadzieję, że Jarosław Gowin wreszcie zdecyduje się na ten krok i opuści Zjednoczoną Prawicę, choć wszyscy wiemy, że to zjednoczenie teraz brzmi jak ponury żart. Możemy się tylko zwrócić do Jarosława Gowina: to są ostatnie momenty, kiedy można zachować resztki twarzy. Resztki, bo Jarosław Gowin przez 5 lat pomagał PiS demolować Polskę, a dziś może trochę tej winy z siebie zmyć" - zaznaczył Kierwiński.

"Panie premierze Gowin, czas na odważne decyzje, bo Jarosław Kaczyński prędzej czy później będzie chciał pana wyrzucić i zabrać panu partię" - zaapelował poseł KO.