Andrusiewicz stwierdził na konferencji prasowej, że mamy do czynienia ze stałym spadkiem zakażeń. "Mamy wynik poniżej 10 tys. zakażeń - tydzień do tygodnia. Jeśli zestawiamy te dane mamy spadek rzędu 27 proc." - powiedział rzecznik MZ.

W jego ocenie ten trend nie został zakłócony przez święta wielkanocne. "To znaczy, że były spędzone również w dużej odpowiedzialności" - ocenił.

Podkreślił, że "trend spadkowy i zejście z trzeciej fali jest faktem i realizuje się z coraz większą siłą".

Reklama

"Widzimy po województwach spadki liczby zakażeń. W skali kraju mamy 39 zakażeń na 100 tys. mieszkańców" - powiedział rzecznik resortu zdrowia.

Wspomniał, że nadal trudna sytuacja jest w województwie dolnośląskim. "Jest to jedyne województwo, które notuje ponad 50 zakażeń na 100 tys. mieszkańców" - wskazał.

Pozostałe województwa - jak zaznaczył - są już poniżej tego progu. "Mamy trzy województwa, które od dłuższego czasu notują bardzo niskie wskaźniki zakażeń są to: woj. podkarpackie, warmińsko-mazurskie i podlaskie. Tam poziom zakażeń jest na poziomie 25 na 100 tys. mieszkańców" - powiedział Andrusiewicz.

"Jeśli weźmiemy średnią zakażeń z ostatniego tygodnia, to jesteśmy bliżej 15 tys. zakażeń dobowo. To też jest oznaka, że tendencja spadkowa się utrzymuje i postępuje" - dodał.