Poseł Koperski przedstawił w czwartek założenia projektu Lewicy, który wprowadza możliwość przekształcenia umów cywilnoprawnych na umowę o pracę.

"Przez szereg lat byłem dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, spotykałem się z różnymi patologiami, które występują na rynku pracy i w województwie śląskim, i w Polsce. Tą największą patologią, tym rakiem, są szerzące się umowy śmieciowe" - powiedział Koperski.

Poseł Lewicy zaznaczył, że osób pracujących na umowie cywilnoprawnej jest w Polsce ok. 1,5 mln, a samozatrudnionych - 1,3 mln. "Wiele umów cywilnoprawnych zawieranych na kilka miesięcy trwa przez szereg lat, czasami kilkanaście lat" - podkreślił.

Koperski poinformował, że Lewica w swym projekcie proponuje, by umowy cywilnoprawne po sześciu miesiącach mogły być przekształcane w umowy o pracę. Dodał, że liczy na wsparcie w tej sprawie klubów: PiS, Koalicji Obywatelskiej i Koalicji Polskiej tak, aby zmiany mogły wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku.

Poseł przedstawił także drugą propozycję, którą chciałaby wprowadzić Lewica, a która zakłada 14 dni urlopu dla mikroprzedsiębiorców, w którym zwolnieni byliby z płacenia składki ZUS.