Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zgłosił wniosek o wprowadzenie pełnomocnika do szpitala na Solcu - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Może minister Niedzielski wyśle jednak komisarza na Narodowy? - odpowiada prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Głównym powodem wniosku o ustanowienie pełnomocnika była "sytuacja nieudostępniania miejsc pacjentom w szpitalu tymczasowym". Jak dodał Niedzielski, wojewoda "zwrócił uwagę, że współpraca z władzami Warszawy nie układa się poprawnie, a mamy sytuację taką, że karetki mają problem ze znalezieniem miejsc dla pacjentów, więc tutaj ta sytuacja w Warszawie, w stolicy kraju jest krytyczna".

"Brak dobrej współpracy absolutnie nie będzie przeze mnie tolerowany – mówił minister. "Była deklaracja, że Szpital Południowy dostarczy Warszawie możliwość zaopiekowania się ok. 300 pacjentami. W tej chwili ten szpital cały czas działa na poziomie mniej więcej opieki nad 50 pacjentami, a sytuacja jest krytyczna" - mówił Niedzielski.

Pełnomocnikiem zostanie dr nauk med. Ewa Więckowska. Przez osiem lat kierowała spółką Szpital Solec, rezygnację z pełnionej funkcji złożyła w lutym tego roku. Jak informowała wówczas rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka, dr Więckowska nie podała powodów swej decyzji.

Więckowska specjalizuje się w chorobach płuc. "Ma ogromne doświadczenie, zna kadrę, zna przede wszystkim też uwarunkowania tego lokalnego, warszawskiego systemu opieki zdrowotnej" - zaznaczył szef MZ.

Szpital tymczasowy zorganizowany w Szpitalu Południowym został otwarty 15 lutego. Docelowo placówka ma zapewnić 300 miejsc dla pacjentów covidowych, w tym 80 respiratorowych. Przeszkodą w pełnym uruchomieniu placówki jest brak kadry medycznej. Na początku marca wojewoda mazowiecki wydał decyzję o skierowaniu do pracy w Szpitalu Południowym 46 lekarzy i 28 pielęgniarek.

Trzaskowski: Szczyt bezczelności!

"Szpital Narodowy działa od października. Personel regularnie podkradany z miejskich placówek. Obłożenie: 25 proc. Szpital Południowy działa od 4 tygodni. Między innymi stąd podkradany jest personel. Aktualne obłożenie: 30 proc." - napisał na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Może minister Niedzielski wyśle jednak komisarza na Narodowy?"

"Sami apelujecie o współpracę w tej trudnej sytuacji, a zajmujecie się głównie zrzucaniem odpowiedzialności na opozycję i samorządy" - dodał prezydent stolicy.