Na początku tygodnia rząd ustalił, że jeśli do czwartku dzienna liczba zakażeń w Polsce przekroczy 25 tysięcy, w całym kraju zostanie wprowadzony lockdown i wprowadzone zostaną dodatkowe obostrzenia. Próg ten został przekroczony już dzisiaj – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 052 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem.

Jak podało ministerstwo zdrowia pod respiratorami znajduje się 2 193 chorych. To najwięcej od początku pandemii. Przez pacjentów z COVID-19 zajętych jest 21 511 łóżek.

Jakie nowe obostrzenia?

Z nieoficjalnych informacji wynika, że rząd planuje w całym kraju zamknąć hotele, galerie handlowe, kina, teatry oraz baseny, boiska i inne obiekty sportowe. Uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej mają przejść w hybrydowy tryb nauki: jednego dnia będą w domu, jednego dnia - w szkole. Zamknięte pozostaną restauracje, kluby, stoki narciarskie, siłownie i kluby fitness.

Jak informuje RMF FM możliwe, że zostaną wprowadzone także dodatkowe obostrzenia w handlu. Chodzi np. o zmniejszenie liczby klientów, którzy mogą w tym samym czasie przebywać w super i hipermarketach. Możliwe jest również, że obostrzenia - podaje RMF FM - zaczną działać wcześniej, być może od piątku, a nie od poniedziałku.

Co z Wielkanocą?

Wprowadzenie nowych obostrzeń ma nastąpić w weekend lub w poniedziałek . Zostaną one nałożone na okres najbliższych dwóch tygodni, więc obejmą także okres Świąt Wielkanocnych. Rząd nie wyklucza, że gospodarka zostanie zamknięta na dłużej – nawet na trzy tygodnie.

Rząd nie zdecyduje się zamknąć kościołów. Podczas Świąt Wielkanocnych w świątyniach mają być przestrzegane dotychczasowe restrykcje: na jedną osobę ma przypadać 15 metrów kwadratowych.