W piątek o godz. 15 odbędzie się konferencja prasowa, na której klub Lewicy ogłosi decyzję ws. kandydata na RPO - zapowiedział w środę przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty. Jak zaznaczył, jego frakcja - Nowa Lewica - popiera kandydaturę Piotra Ikonowicza.

O poparcie kandydatury Piotra Ikonowicza na Rzecznika Praw Obywatelskich Czarzasty był pytany w radiu TOK FM. Zapowiedział, że w piątek o godz. 15 odbędzie się konferencja prasowa, na której klub Lewicy wypowie się w sprawie wspólnego kandydata na RPO.

"Moja frakcja - Nowa Lewica - popiera kandydaturę pana Piotra Ikonowicza. W związku z tym, jeżeli będą podobne stanowiska innych partii na lewicy, mówię o Wiośnie, partii Razem i PPS, to będziemy zgłaszali pana Ikonowicza" - zaznaczył wicemarszałek Sejmu.

Jak dodał, "Ikonowicz ma szansę na tyle samo głosów, co pozostali kandydaci zgłoszeni przez opozycję, czyli za mało, aby Sejm tę kandydaturę przyjął, ale - trzeba walczyć".

W poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie lider Wiosny Robert Biedroń poinformował, że jego partia podjęła decyzję o zgłoszeniu kandydatury Ikonowicza na stanowisko RPO. Wcześniej poparcie dla Ikonowicza na RPO zgłaszała Lewica Razem, która współtworzy z Wiosną i SLD klub m.in. posłowie Maciej Konieczny, Adrian Zandberg i Marcelina Zawisza. Z informacji PAP wynika, że Razem podjęło uchwałę ws. poparcia Ikonowicza.

Piotr Ikonowicz to prawnik, były poseł (w latach 1993-2001) i działacz społeczny w ramach Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej. Pomaga najbiedniejszym, eksmitowanym i bezdomnym. W 2021 wraz z Agatą Nosal-Ikonowicz został odznaczony przez Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara odznaką honorową "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka".