Jak powiedział, politycy Porozumienia (ale bez wicepremiera Jarosława Gowina) długo rozmawiali we wtorek o tym programie z premierem Mateuszem Morawieckim. "Myślę, że Jarosław Gowin ma możliwość z panem premierem w ramach rządu, natomiast my rozmawialiśmy w ramach partii" - powiedział europoseł.

"Takiego dokumentu w polskiej polityce dawno już nie było" - mówił Bielan o Nowym Ładzie. "Chciałbym potwierdzić dobre wiadomości, niestety jeszcze nie mogę tego zrobić" - dodał.

Zaznaczył, że program zostanie niebawem przedstawiony opinii publicznej, ale data prezentacji jeszcze nie jest ustalona. Bielan stwierdził, że "część z przecieków jest nieprawdziwa".

Reklama

"To nie jest program wyborczy, chcemy ten program przegłosować na początku roku 2021, żeby zdążyć do końca kadencji z pełną realizacją tego programu, więc to nie jest program wyborczy" - mówił Bielan, dopytywany, czy Nowy Ład to program na wcześniejsze wybory.

"Wiele postulatów nie było obiecywanych przed wyborami, więc to nie jest żadna kiełbasa wyborcza, to świetnie przygotowany program mający być odpowiedzią na miejsce, w którym znaleźliśmy się jako kraj i jako kontynent oraz Unia Europejska po pandemii" - dodał.

Reklama

"Chcemy stworzyć warunki do rozwoju polskiej gospodarki, żeby z tych szans, które kryzys powoduje, móc skorzystać" - przekonywał Bielan.

We wtorek "Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że jednym najważniejszych elementów rządowego Nowego Ładu ma być kompleksowa przebudowa systemu podatkowego. Chodzi o obniżkę danin dla osób o niższych dochodach, którą sfinansują lepiej zarabiający. "Można to zrobić, obniżając najniższą stawkę podatku lub podnosząc dla wybranych grup kwotę wolną (o tym drugim wariancie napisał OKO.press, wskazując wysokość kwoty wolnej jako 30 tys. zł)" - pisze gazeta.

Pytany o medialne doniesienia ws. Nowego Ładu rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że nie chce się odnosić do spekulacji. Jak dodał, kwestie dotyczące programu "będą prezentowane kompleksowo". Odnosząc się do krytycznych głosów opozycji wobec Nowego Ładu, rzecznik rządu powiedział, że "opozycja zawsze będzie mówiła, że jest złe". "To jest taka zasada - Platforma Obywatelska zawsze będzie głosowała przeciwko PiS. Gdyby PiS dziś zaproponował, że PO jutro ma przejąć władzę, to też by zagłosowali przeciw, dlatego że to zaproponował PiS" - stwierdził.

W lutym kierownictwo PiS zaakceptowało program Nowy Ład. Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, program zawierający przede wszystkim plany inwestycyjne, ale także propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego oraz gospodarczego w czasie po pandemii, ma być zaprezentowany w najbliższym czasie. Premier mówił w drugiej połowie stycznia, że w ramach programu rząd zaproponuje cały szereg projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych.